NCAA: Ιστορική κούπα το Virginia στην παράταση! (pics & vids)

Νίκος Καρφής

Mετά από έναν τελικό-θρίλερ, το Virginia επικράτησε με 85-77 του Texas Tech στην παράταση και κατέκτησε τον τίτλο στο NCAA για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Το Virginia πανηγυρίζει τον τίτλο του NCAA για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Οι Cavaliers μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, επικράτησαν με 85-77 στην παράταση του Texas Tech και σήκωσαν την κούπα.

To Virginia βρήκε περισσότερες λύσεις μέχρι τα μέσα του πρώτου 20λέπτου και προηγήθηκε με 7-17 με τις δύο βολές του Χάντερ. Όμως το Texas Tech έφερε γρήγορα το ματς στα στην ισοπαλία με το τρίποντο του Μορέτι στο 13'.

O Τζερόμ με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου για τους Cavaliers (32-29). Πρώτος σκόρερ στα πρώτα 20 λεπτά ο Κάιλ Γκάι με 10 πόντους..

Ο Χάντερ έκανε το 51-59, έξι λεπτά πριν το τέλος, αλλά με ένα σερί 8-0 οι Red Raiders ισοφάρισαν σε 59-59 με τον Οντιάσε.

Με μια τρομερή κίνηση ο Κάλβερ έγραψε το 66-65 στα 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Χάντερ με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το ματς πήγε στην παράταση, εκεί όπου ο Τζερόμ έκανε το 77-73 στα 35 δευτερόλεπτα για τη λήξη. To Virginia έβαλε τις κρίσιμες βολές στο τέλος και κατέκτησε τον τίτλο.

Ήταν ο 8ος τελικός στην ιστορία που κρίθηκε στην παράταση και ο 1ος από το 2008.

Για τους νικητές 27 πόντους με 4/5 τρίποντα είχε ο Χάντερ, 24 είχε ο Γκαι και 16 με 9 ασίστ μέτρησε ο Τζερόμ.

Στον αντιποδα 17 είχε ο Φράνσις, 15 με 9 ριμπάουντ ο Κάλβερ και 15 ο Μορέτι.