Χόρνετς - Πίστονς 114-98

Γιώργος Κούβαρης

Οι Σάρλοτ Χόρνετς πραγματοποίησαν εκπληκτικό ημίχρονο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κερδίσουν τους Πίστονς εντός έδρας με 114-98.

Η ομάδα του Στιβ Κλίφορντ ήταν ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους Πίστονς και έχοντας διαφορά 24 πόντων φρόντισαν να «καθαρίσουν» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης.

Το 70-46 στο πρώτο μισό του αγώνα αποτυπώνει στο έπακρο την εικόνα της αναμέτρησης στο «Spectrum Center» ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απλά... διατήρησαν την διαφορά.

Συγκεκριμένα επτά παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Χάουαρντ και Μπατούμ να κάνουν την μεγαλύτερη... δουλειά για τους νικητές.

Ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε 17 πόντους με 8/10 δίποντα και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Γάλλος φόργουορντ πρόσθεσε άλλους 15 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Με 17 πόντους τελείωσε το ματς και ο Κέμπα Ουόκερ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 20 πόντους με 10/18 σουτ, ενώ στο σύνολο οι Πίστονς μέτρησαν μόλις 4/18 τρίποντα.