NBA: «40αρα» ο Μάρεϊ για τους Χοκς, εμφατική εκτός έδρας νίκη για τους Ρόκετς (vids)

Οι Χοκς υπέταξαν τους Μέμφις και οι Ρόκετς έκαμψαν τους Μπλέιζερς.

Σε έναν αγώνα όπου ο Ντεζούντε Μάρεϊ έμοιαζε ασταμάτητος, οι Ατλάντα Χοκς «άλωσαν» την έδρα των Μέμφις Γκρίζλις και επικράτησαν με 99-92.

Ο γκαρντ των νικητών, πέρα από τους 41 πόντους σημείωσε επίσης 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 40:08 λεπτά συμμετοχής. Ο πιο κοντινός στη λίστα των σκόρερ ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 16 πόντους, ο Κλιντ Καπέλα είχε 15 ενώ με 12 ολοκλήρωσε ο Ντι’ Άντρε Χάντερ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Τζάρεν Τζάκσον με 21 πόντους σε 35:15 λεπτά εντός παρκέ, ο Βινς Γουίλιαμς και ο Τζέικ ΛαΡάβια είχαν από 14 ενώ με 13 τελείωσαν το ματς οι Σάντι Αλντάμα και Λαμάρ Στίβενς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-20, 46-46, 72-80, 92-99

Μπλέιζερς – Ρόκετς 107-123

Εμφατικό διπλό σημείωσαν οι Χιούστον Ρόκετς που επιβλήθηκαν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 123-107.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Τζέιλεν Γκριν με 27 πόντους, ο Άλπερεν Σενγκούν είχε 19, στους 18 έφτασε ο Φρεντ ΦανΦλίτ, 16 είχε ο Άμεν Τόμπσον, 15 ο Τζαμπάρι Σμιθ και 13 ο Καμ Γουίτμορ.

Για τους αντίπαλους, ο Νταλάνο Μπάντον είχε συνολικά 30 πόντους, 23 ο Ανφερνί Σϊμονς και 16 ο Ντουόπ Ριθ, με τον Κρις Μάρεϊ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση στους 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28. 63-55, 87-92, 107-123