Θάντερ - Χιτ 108-110: Ο Χίρο «εκτέλεσε» την Οκλαχόμα με 9 τρίποντα (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Σε ένα ματς που οι Χιτ επιχείρησαν 56(!) σουτ από την περιφέρεια, ο Τάιλερ Χίρο σκόραρε τα 9 και ηγήθηκε του Μαϊάμι για τη νίκη επί των Θάντερ με 108-110. Έπαιξε 8 λεπτά ο Ποκουσέφσκι.

Οι Χιτ ήταν εκείνοι που έφυγαν με το "W" από την έδρα της Οκλαχόμα! Μετά από καταιγισμό τριών πόντων που επιχείρησαν στην βραδιά που ο Τζίμι Μπάτλερ έμεινε εκτός για να ξεκουράσει το γόνατό του, ο Τάιλερ Χίρο σε νύχτα καριέρας από την περιφέρεια πήρε τα ηνία για το τελικό 108-110.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα μεσαία δεκάλεπτα και η συνέχεια έδειξε πως τα τελευταία δευτερόλεπτα θα αναδείξουν τον νικητή, όπως και έγινε. Ο...ήρωας του ματς πέρα απο το κρεσέντο του από την περιφέρεια, σκόραρε για το 108-110 με περίπου 4'' να απομένουν στο ρολόι. Ο Γκίλντζιους-Αλεξάντερ δεν βρήκε.. διχτάκι στη δική του προσπάθεια, όπως και το φόλοου από τον Τζος Γκίντεϊ με αποτέλεσμα η Οκλαχόμα βρίσκεται πλέον στο 6-6 για τη φετινή σεζόν και οι Χιτ να βελτιώνουν το ρεκόρ εκτός έδρας αγώνων με 5-9.

Ο Χίρο είχε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του από το τρίποντο με τα 9 σουτ (9/17) να οδηγούν στους 35 πόντους του με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 15 με 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Λάουρι 14, όσους και ο Ρόμπινσον και ο Ολαντίπο προσέθεσε ακόμη 12 για το τελικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ παραμένει ο σταθερός επιθετικός παράγοντας των Θάντερ με 27 πόντου, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ,ο Γκίντεϊ σκόραρε 19 με 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Ντορτ είχε 18. Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε 8 λεπτά και έμεινε άποντος με 0/3 σουτ, είχε 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος.