Λέικερς - Πέισερς 115-116: Φοβερό buzzer beater o Νέμπχαρτ, νίκη της Ιντιανα μέσα στο Λος Άντζελες (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Άντριου Νέμπχαρτ σε «νεκρό» χρόνο ευστόχησε σε τρίποντο και έριξε στο καναβάτσο τους Λέικερς οδηγώντας τους Πέισερς στη νίκη μέσα στο Λος Άντζελες με 116-115!

Απίστευτη εξέλιξη είχε το ματς στην «crypto.com Arena» του Λος Άντζελες, με τους Ιντιάνα Πέισερς να «σκοτώνουν» τους Λέικερς με buzzer beater τρίποντο του Νέμπχαρτ για το 116-115!

Η ομάδα της Ιντιανάπολις πραγματοποίησε μια μεγάλη ανατροπή καθώς είχε βρεθεί και στο -14 στην τελευταία περίοδο και όλα έδειχναν ότι θα έφευγε με την ήττα από την Καλιφόρνια. Όμως έβγαλε κάποιες καλές άμυνες, ανάγκασε τους Λέικερς σε πολλά λάθη και παρά τις προσπάθειες του Ράσελ Γουέστμπρουκ, το μομέντουμ πήγε στα χέρια της.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με καλάθι στα 20'' πριν από το τέλος έδωσε προβάδισμα στους Λέικερς με 115-113 αλλά στην τελευταία επίθεση οι Πέισερς είχαν δύο ευκαιρίες για τη νίκη. Ο Τέρνερ αρχικά αστόχησε σε τρίποντο ωστόσο πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Νέμπχαρτ ο οποίος με τρίποντο οδήγησε την Ιντιάνα στην μεγάλη απόδραση!

Ο Χαλιμπέρτον ήταν και πάλι εξαιρετικός για τους Πέισερς με 24 πόντους και 14 ασίστ, ενώ ο Μάθουριν συνέχισε τις... rookie of the year εμφανίσεις του με 23 πόντους και 10/22 εντός παιδιάς. Ο Νέμπχαρτ όχι μόνο ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής αλλά είχε επίσης 12 πόντους με 4/7 τρίποντα, την ώρα που άλλοι τρεις παίκτες των Πέισερς ήταν διψήφιοι (Νέσμιθ 16π., Τέρνερ 15π.,-13ριμπ., Χιλντ 15π.)

Για τους Λέικερς οι οποίοι έχουν 7-12 ρεκόρ, ο Άντονι Ντέιβις μέτρησε 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 τάπες ενώ ο Γουέστμπρουκ είχε 24 πόντους με 10/18 σουτ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς αγωνίστηκε 36 λεπτά και είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.