Σέλτικς - Χιτ 103-109: Ο Αντεμπάγιο «ξύπνησε» για το 2-1, ανησυχία για Μπάτλερ (vid)

O Μπαμ Αντεμπάγιο «ξύπνησε» στο πιο κρίσιμο σημείο, σημείωσε 31 πόντους και οδήγησε τους Μαϊάμι Χιτ στη νίκη (109-103) και στο 2-1 στη σειρά των τελικών της Ανατολής. Χτύπησε στο γόνατο ο Τζίμι Μπάτλερ και αποχώρησε στο ημίχρονο.

Οι Μαϊάμι Χιτ ανέκτησαν τον πλεονέκτημα της έδρας και τον έλεγχο της σειράς των τελικών της Ανατολής. Πιθανότητα με τίμημα. Επικράτησαν στη Βοστόνη των Σέλτικς με 109-103, κάνοντας τα εύκολα, δύσκολα, αφού στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με διαφορά 25 πόντων (62-37)!

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Τζίμι Μπάτλερ τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε από το ματς, με τον Έρικ Σπόλστρα να περιμένει τα αποτελέσματα των εξετάσεων με αγωνία, αφού οι αγώνες μέχρι και το τέλος της σειράς (όποτε έρθει αυτό) είναι συνεχόμενοι και δίχως διακοπή.

Στη θέση του Μπάτλερ, ο οποίος έχει κάνει μία καταπληκτική post season, εμφανίστηκε ο μέχρι πρότινος χαμένος Μπαμ Αντεμπάγιο! Ο σέντερ των Χιτ τελείωσε το ματς με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ, δίνοντας τη νίκη και το προβάδισμα (2-1).

Οι Σέλτικς πάλεψαν και άγγιξαν μία απίθανη νίκη, αλλά μένουν με την παρηγοριά της ανατροπής, αφού από το -25 του ημιχρόνου, βρέθηκαν στο -1 (93-92) με ένα τρίποντο του Τζέιλεν Μπράουν (40π., 9 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) 2:40 πριν το τέλος του αγώνα.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Χιτ απάντησαν με ένα τρίποντο του Μαξ Στρους, ενώ στην επόμενη φάση ο Αντεμπάγιο έβαλε ξανά τους Χιτ σε θέση οδηγού με ένα δίποντο στην εκπνοή του χρόνου της επίθεσης!

Ο Κάιλ Λάουρι επέστρεψε και μέτρησε 11 πόντους, 6 ασίστ, ενώ αγωνίστηκε και ο Πι Τζέι Τάκερ (έχασε το Game 2) έχοντας κομβικό ρόλο και 17 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Αλ Χόρφορντ είχε 20 πόντους με 14 ριμπάουντ και ο Μάρκους Σμαρτ 16. Άστοχος ο Τζέισον Τέιτουμ με μόλις 10 πόντους και 3/14 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109

Μαϊάμι Χιτ - Μπόστον Σέλτικς 2-1

Game 1: Χιτ - Σέλτικς 118-107

Game 2: Χιτ - Σέλτικς 102-127

Game 3: Σέλτικς - Χιτ 103-109

Game 4: Σέλτικς - Χιτ Τρίτη 24 Μαΐου (03:30)

Game 5: Χιτ - Σέλτικς Πέμπτη 26 Μαΐου (03:30)*

Game 6: Σέλτικς - Χιτ Σάββατο 28 Μαΐου (03:30) *