Μερκεζεφέντι - Μπεσίκτας 75-74: «Διπλός» ο Ρογκαβόπουλος στη νίκη της ομάδας του... στο σουτ

Ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Τουλιογλου και ασίστ του Ρογκαβόπουλου χάρισε τη νίκη στην Μερκεζεφέντι απέναντι στην Μπεσίκτας εκτός έδρας (75-74) για την 9η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Διπλός αλλά άστοχος ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ.

Η Μερκεζεφέντι του Νίκου Ρογκαβόπουλου υποδέχθηκε την Μπεσίκτας στην έδρα της για την 9η αγωνιστική της Super Ligi και κατάφερε να... κλέψει το ροζ φύλλο αγώνα με ένα μεγάλο σουτ που ήρθε ως έμπνευση του 21χρονο Έλληνα στα τελευταία δευτερόλεπτα (75-74).

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και έτρεξαν ένα κυριαρχικό 28-13 στην τέταρτη περίοδο για να.. διορθώσουν την εικόνα τους. Ο Ρογκαβόπουλος μπορεί να έχασε τη βολή στο τέλος (που δεν θα έδινε ούτως ή άλλως τη νίκη), ωστόσο πήρε το ριμπάουντ, είδε τον συμπαίκτη του του έδωσε την πάσα που την μετουσίωσε σε ασίστ για τη μεγάλη νίκη κόντρα στη Μπεσίκτας με το τρίποντο... βόμβα για το 75-74.

Ο σκόρερ του νικητήριου καλαθιού, ο Τουλιόγλου είχε 13 πόντους και ο Ολμάζ συμπλήρωσε ακόμη 15 με 6 ριμπάουντ. Ο Ρογκαβόπουλος δεν βρήκε... το χέρι του (1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), αλλά σημείωσε double-double με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Μπεσίκτας, 22 σημείωσε ο Άσερ και 14 είχε ο Ριτς.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-43, 47-61, 75-74.