Γιαλόβασπορ - Γαλατασαράι 69-73: «Διπλό» με ανατροπή για την ομάδα του Πιστιόλη

Η Γαλατασαράι (16-10) του κόουτς Ανδρέα Πιστιόλη πέρασε με 69-73 από την έδρα της Γιαλόβασπορ (7-19), σε αναμέτρηση για το τουρκικό πρωτάθλημα, και πάτησε 5άδα στην βαθμολογία.

Σημαντικό «διπλό» για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού, η οποία πάτησε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας στην τουρκική Λίγκα. Η Γαλατασαράι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 41-36 στο ημίχρονο, γύρισε το ματς στην επανάληψη κι εν τέλει επικράτησε με 69-73.

Ο Μπλάκσιρ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος της «Τσιμ Μπομ», με τους Τριμπλ και Μποστ (7 ασίστ) να προσθέτουν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Γκαλινάτ με 20 πόντους κι ο Ρούπνικ με 19 ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν στο σκοράρισμα.

Αυτή ήταν η 16η νίκη της Γαλατά σε 26 ματς πρωταθλήματος, με τον Ανδρέα Πιστιόλη να οδηγεί σε ακόμη μια νίκη την ομάδα του, η οποία μοιάζει ανεβασμένη μετά την έλευση του.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-36, 54-53, 69-73.