Φενέρμπαχτσε-Γιάλοβασπορ 89-63: Ξέσπασε στο πρώτο ημίχρονο, θετικός ο Φλόιντ

Λίγες ημέρες μετά την ήττα στον «εμφύλιο» της EuroLeague από την Εφές, η Φενέρμπαχτσε άστραψε και βρόντηξε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Γιάλοβασπορ και επικράτησε με 89-63.

Η ομάδα από τη Γιάλοβα της Τουρκίας ήταν εκείνη που έμελλε να πληρώσει τα... σπασμένα. Όπως και έγινε.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το ματς σε... ημιάγρια κατάσταση και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 46-17 (!!) έχοντας δεχθεί μόλις έξι πόντους (24-6 το επιμέρους σκορ) στην δεύτερη περίοδο! Ο Μελίχ Μαχμούτογλου με 19 πόντους και 5/10 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ πολύ καλή ήταν και η απόδοση του Τζεχάιβ Φλόιντ με 10 πόντους (5/6δίπ.) και 6 ριμπάουντ. Επίσης «διψήφιοι» για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς (που είχε το εντυπωσιακό 19/25 δίποντα!) ήταν οι Μπιρσέν (12π.) και Μπιμπέροβιτς (12π.)

Με αυτή τη νίκη η Φενέρ έφτασε στο 18-4 ρεκόρ παραμένοντας στην 1η θέση της κατάταξης, ενώ η Εφές έχει 16-4 με δύο ματς λιγότερα. Για τους φιλοξενούμενους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γκάλινατ (14π.) και Λι (12π.)

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-17, 69-40, 89-63