Βίρτους - Ρέτζιο Εμίλια 79-65: Με άμυνα για σεμινάριο στο β' ημίχρονο και σούπερ Μίκι

Γιώργος Κούβαρης

Ο Τζόρνταν Μίκι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια και οδήγησε την Βίρτους στη νίκη με 79-65.

Στο απόλυτο 6/6 έφτασε η Βίρτους Μπολόνια στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε της Ρέτζιο Εμίλια εντός έδρας με σκορ 79-65.

Ο Τζόρνταν Μίκι ήταν ο παίκτης ο οποίος έκανε και την διαφορά στο παιχνίδι καθώς στα 27 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σημείωσε 18 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές και 5 ριμπάουντ. Ο Αζάια Κορντινιέ πρόσθεσε άλλους 15 πόντους για την ομάδα της Μπολόνια, ενώ ο Αλεσάντρο Πατσόλα είχε 9 πόντους με 4/6 δίποντα.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Βίρτους περιόρισε την Ρέτζιο Εμίλια σε μόλις 24 πόντους, οι οκτώ εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-41, 62-57, 79-65