Γκραν Κανάρια - Ρεάλ Μαδρίτης 67-95: Περίπατος και... βουρ για το Κάουνας (vid)

Ο Μάριο Χεζόνια με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης (27-6) πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα της Γκραν Κανάρια (95-67) και πλέον ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Κάουνας για το Final Four.

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα είχε όλα: Άμυνα που... τσάκισε την Γκραν Κανάρια, ποσοστό που άγγιξε το 50% στα τρίποντα και 24 τελικές πάσες. Και όσοι αγωνίστηκαν, πέτυχαν τουλάχιστον 3 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τσους Ματέο ήταν ο Φαμπιάν Κοζέρ (19π., με 4/.5 τρίποντα 4 ριμπ., 4 ασίστ) , ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν και οι Μάριο Χεζόνια (18π., 2/2 διπ., 4/7 τριπ., 2/2 βολές), και Γκέρσον Γιαμπουσέλε (17π., 9 ριμπ.).

Η Γκραν Κανάρια (Σλότερ 16π., Μπρουσίνο 12π.) έχασε την επαφή με το σκορ στη 2η περίοδο (η Ρεάλ βρέθηκε στο +11), ενώ η 4η περίοδος ήταν «αιχμαλωσία» με τη Ρεάλ να έχει επί μέρους 15-4 στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα. Και την ολοκλήρωσε με 24-8!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 43-54, 59-71, 67-95