Μπαρτσελόνα - Ομπραδόιρο 94-77: Οι μπλαουγκράνα του Μίροτιτς νίκησε και αγωνιά για τον Βέσελι

Η Μπαρτσελόνα είχε τον Μίροτιτς σε μεγάλο βράδυ και «καθάρισε» την Ομπραδόιρο για να κρατηθεί στην κορυφή της Liga Endesa. Αγωνία για τον Βέσελι.

Μόλις δύο «στροφές» πριν το τέλος της κανονικής περιόδου στο ισπανικό πρωτάθλημα, η Μπαρτσελόνα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ομπραδόιρο (94-77) χάρη και στην εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς (με double-double) και διατηρήθηκε στην κορυφή μαζί με την Μπασκόνια (27-5).

Η Ομπραδόιρο με τους Μπλάζεβιτς και Ρόμπερτσον κατάφερε να παρασύρει στο ρυθμό της την Μπαρτσελόνα που... ανασκουμπωνόταν μετά και την αποχώρηση του Γιαν Βέσελι από το παρκέ με πόνους στη μέση. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 15-21, όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απάντησαν και με το τρίποντο του Αμπρίνες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ 35-32. Μίροτιτς και Αμπρίνες φόρτωσαν το καλάθι του αντιπάλου τους και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου δίνοντας αέρα στους μπλαουγκράνα, με τον Μαυροβούνιο να σκοράρει τους 15 από τους 33 πόντους της ομάδας του στην περίοδο και να προκαλεί το 68-50. Η συνέχεια δεν ήταν αρκετή για μία ανατροπή και οι γηπεδούχοι έκλεισαν νικηφόρα το ματς.

Ο Μίροτιτς είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Αμπρίνες προσέθεσε ακόμη 12 με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την Ομπραδόιρο, ο Ρόμπερτσον είχε 19 και ο Μπλάζεβιτς 15.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-32, 68-50, 94-77