Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 78-91: «Φρένο» των Βάσκων στους Καταλανούς

H Μπασκόνια ήταν καταιγιστική μέσα στο Palau Blaugrana και αναδείχθηκε νικήτρια στο ματς με την Μπαρτσελόνα, αφού επικράτησε με 78-91.

Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους για την 12η αγωνιστική της ACB, με τους Βάσκους να υποχρεώνουν την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην δεύτερή της ήττα, φτάνοντας το δικό τους ρεκόρ στο 6-6.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να... σοκάρουν τους «μπλαουγκράνα» με ένα 6-17 που διαμόρφωσε το τρίποντο του Ένοκ. Η Μπαρτσελόνα έχοντας την απουσία του Νικ Καλάθη δεν μπόρεσε να «ξεκλειδωθεί» δημιουργικά και έβλεπε την Μπασκόνια συνεχώς να αυξάνει την διαφορά της. Η «ψαλίδα», μάλιστα, άνοιξε δύο φορές μέχρι και το +18 (20-38, 44-62), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μείνουν ζωντανοί στο ματς στην τελευταία περίοδο μειώνοντας στους 6 (64-70), ωστόσο... λύγισαν και ηττήθηκαν με 78-91.

Ένοκ και Κοστέλο συνέβαλαν σε αυτή την επικράτηση με 23 (7/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα)με 6 ριμπάουντ και 19 πόντους (3/8 δίποντα και 4/4 τρίποντα) με 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ αντίστοιχα. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Μίροτιτς έκανε και πάλι τα πάντα σκοράροντας 20 πόντους με 7/11 δίποντα, έχοντας και 8 ριμπάουντ με 3 ασίστ σε 31:34.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-46, 54-68, 78-91