Εξαιρετική εμφάνιση για τα αδέλφια Καλαϊτζάκη στην ήττα της Νεβέζις

Ο Γιώργος και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ήταν οι κορυφαίοι παίκτες της Νεβέζις στην ήττα από την Πιένο με σκορ 87-66.

Ο μεν Γιώργος που ανήκει στον Παναθηναϊκό κι αγωνίζεται ως δανεικός στη λιθουανική ομάδα είχε 15 πόντους με 2/2 βολές, 5/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κερδισμένα φάουλ, 2 λάθη και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης στα 27:42 που έμεινε στο παρκέ.

Σε ό,τι αφορά τον Παναγιώτη, είχε 10 πόντους με 3/5 βολές, 2/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 27:34.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο (43-40, 20') όμως η Πιένο έκανε επιμέρους σκορ 23-9 στο τρίτο δεκάλεπτο κι έχτισε διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε ως το φινάλε.

Η Νεβέζις βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης στη Λιθουανία με ρεκόρ 2-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-40, 66-49, 87-66.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα