Μυθικό buzzer beater από τη μία μπασκέτα στην άλλη το οποίο δεν έπιασε ποτέ η κάμερα! (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Μία απίστευτη φάση έλαβε χώρα στην Α2 Ιταλίας, αλλά ο τηλεοπτικός φακός δεν... μπόρεσε ποτέ να «πιάσει» την πορεία της μπάλας!

Συγκεκριμένα ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Κιέτι και της Ρόμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 80-83 και ο Λορέντζο Μπουκαρέλι έχασε την ευκαιρία με βολή στα 5'' να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα δίνοντας «μαξιλαράκι» ασφαλείας τεσσάρων πόντων.

Ο εξαιρετικός, συνολικά στο παιχνίδι, Παούλιος Σορόκας, πήρε το ριμπάουντ μετά την άστοχη βολή και πέταξε τη μπάλα από τη μία μπασκέτα στην άλλη! Ο κάμεραμαν φαντάστηκε ότι τέτοια σουτ δεν μπαίνουν ποτέ αφού... ουδέποτε ακολούθησε την τροχιά της μπάλας!

Όμως ο Σορόκας έμελλε να ευστοχήσει στο σουτ της χρονιάς και να στείλει το ματς στην παράταση! Ένα σουτ το οποίο δεν... είδαμε ποτέ. Απλά καταλάβαμε από τους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων. Για την... ιστορία η Ρόμα νίκησε έτσι και αλλιώς στην παράταση με σκορ 95-91.