Αρμάνι Μιλάνο - Τρέντo 82-75: Ο Σιλντς σκόραρε, ο Σέρχιο πάσαρε!

Η Αρμάνι Μιλάνο (6-0) ζορίστηκε απέναντι στην Τρέντο (2-4), αλλά κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να πάρει τη νίκη. Πρωταγωνιστές ο Σαβόν Σιλντς (24π.) και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (12 ασίστ).

H Τρέντο ζόρισε την Αρμάνι Μιλάνο για τρία δεκάλεπτα. Όχι κυνηγώντας στο σκορ! Η αντίπαλος του Προμηθέα στο EuroCup είχε τον έλεγχο του σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Μπράουν κορυφαίο αυτών (18π.).

Μόνο που η Αρμάνι διέθετε λύσεις στο κρίσιμο σημείο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε με επί μέρους σκορ 22-13, το οποίο είναι κολακευτικό για την Τρέντο. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 15 πόντους (82-67 στο 37'), με την Τρέντο να μειώνει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο Σαβόν Σιλντς σταμάτησε στους 24 πόντους, ο Μάικλ Ρολ πρόσθεσε 19 (με 5/8 τρίποντα) και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε ρεκόρ στις ασίστ (στο ιταλικό πρωτάθλημα) μοιράζοντας 12!

Με αυτή τη νίκη το Μιλάνο παρέμεινε αήττητο, κάνοντας το «6 στα 6».

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 41-44, 60-62, 82-75.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα