Η Βενέτσια έστειλε «σπίτι» της την Βίρτους

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Μετά από 45 λεπτά αναμέτρησης κι ένα καλάθι του Όστιν Ντέι η Βενέτσια απέκλεισε την Βίρτους Μπολώνια με 81-82.

Η Βενέτσια προκρίθηκε στον ημιτελικό Κυπέλλου Ιταλίας αφού νίκησε στην παράταση την Βίρτους (81-82) με καλάθι του Ντέι.

Η Βενέτσια είχε το προβάδισμα για 34 λεπτά στην αναμέτρηση και μάλιστα έφτασε να προηγείται και με διψήφια διαφορά πόντων. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ωστόσο η Βενέτσια με τρίποντα των Τσάπελ και Μπράμος (9π.) προηγήθηκε 65-68 (40'). Με το σκορ στο 67-68, ο Ντέι έκανε 0/2 βολές κι ο Τεόντοσιτς με 1/2 ισοφάρισε στους 68 πόντους. Με 4'' για τη λήξη ο ΝτεΝικολάο κέρδισε φάουλ, αλλά έκανε κι αυτός 0/2 κι έτσι πήγε το ματς στην παράταση.

Η ομάδα από την Βενετία στην παράταση ανταποκρίθηκε καλύτερα, προκρίθηκε και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τόνουτ (16π.), Τσάπελ (14π., 7ρ.).

Η Βίρτους είχε για πρώτους σκόρερ τους Τεόντοσιτς (15π. 6ασ., 6λ.), Μάρκοβιτς (18π.) και Ουίμς (15π., 7ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 32-37, 47-50, 68-68, (παρ.) 81-82

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα