Ρεάλ – Άλμπα 91-62: Έφτασε τις 10 νίκες στα τελευταία 11 ματς και συνεχίζει!

Η Ρεάλ Μαδρίτης (11-5) συνεχίζει με το γκάζι πατημένο, επικρατώντας της Άλμπα Βερολίνου (6-9) με σκορ 91-62 στο WiZink Center και φτάνοντας τις 10 νίκες στους τελευταίους 11 αγώνες της στην EuroLeague.

Η Άλμπα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο (19-18) και στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-30 και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους με καλάθι του Τίμαν (5-8). Η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί με συνεχόμενους πόντους του Ταβάρες (13-11), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή (19-18).

Η «Βασίλισσα» ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Τόμπκινς - Κοζέρ κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο 15’ (33-23). Η εξαιρετική άμυνα της ομάδας του Λάσο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου με την διαφορά να φτάνει μέχρι τους 17πόντους με καλάθι του Κοζέρ (43-26), με τους Γάλλους να μειώνουν στο 45-30 του ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο, έτσι άρχισε και το δεύτερο μέρος η ομάδα του Λάσο, και με την απόλυτη κυριαρχία της στο παρκέ κατάφερε και έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς. Συγκεκριμένα με ένα επιμέρους 27-14 εκτόξευσε την διαφορά στους 28 πόντους (72-44). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ρεάλ να φτάνει σε μια πολύ άνετη επικράτηση με το τελικό 91-62.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ σούταρε με 69% στο δίποντο και 46.94% στο τρίποντο ενώ μοίρασε 26 ασίστ!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έντι Ταβάρες ήταν ξανά καθοριστικός με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τιμ Σνάιντερ είχε 0/3 σουτ και -4 στο ranking.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουσμάν Γκαρούμπα είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 26-12 της Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τίποτα, η Άλμπα την αμυντική λειτουργία της.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-30, 72-44, 91-62.