Γκραν Κανάρια - Προμηθέας 98-83: Οι Ισπανοί τη νίκη, οι μικροί τις εμπειρίες (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Γκραν Κανάρια (4-1) νίκησε τον Προμηθέα (2-3) με 98-83. Οι πατρινοί αγωνίστηκαν κυρίως με τους τέσσερις εφήβους που τα πήγαν πολύ καλά.

Για τρία δεκάλεπτα οι έφηβοι του Προμηθέα τα πήγαν εξαιρετικά, αλλά στο τέλος κούραση και απειρία λύγισαν τους Πατρινούς και έτσι η Γκραν Κανάρια επικράτησε με 98-83.

Ο Μάκης Γιατράς παρά το λειψό ρόστερ επέλεξε να έχει και στα 40 λεπτά στο παρκέ τουλάχιστον ένα έφηβο ενώ από το 25' κι έπειτα είχε τρεις μικρούς ταυτόχρονα. Ταυτόχρονα έπαιξαν λίγο για τις συγκεκριμένες συνθήκες οι Μίλερ (8'), Αγκμπελέσε (21') και Φαγιέ (22').

Σπουδαία απόδοση από τον Μαντζούκα που σε 32:45 πρόσφερε 24 πόντους (3/4δ., 6/6τρ.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δίνοντας ελάχιστη σημασία στα αμυντικά τους καθήκοντα. Από την μία πλευρά ο Ραντίσεβιτς κι από την άλλη ο Οκόγιε έκαναν το σκορ 19-21 (7'). Οι γηπεδούχοι στο διάστημα που ακολούθησε με τον Ντίμσα να φτάνει στα 5/5 τρίποντα πήρε προβάδισμα 9 πόντων (21-30, 10').

Στην δεύτερη περίοδο Μάντζαρης και Μαντζούκας δεν αστοχούσαν με τίποτα πίσω από τα 6.75 και άλλαξαν την κατάσταση προς όφελος της ομάδας τους (32-34, 13'). Το κρεσέντο στα τρίποντα συνεχίστηκε μέχρι την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου αφού οι γηπεδούχοι είχαν 10/21 και οι Πατρινοί 9/15.

Οκόγιε και Φεράρι με διαδοχικά τρίποντα μετέτρεψαν το 51-55 σε 60-57 (24'). Ο Γιατράς είχε μόνιμα τουλάχιστον έναν έφηβο στην πεντάδα του, αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος τους είχε ανάγκη περισσότερο.

Η ταυτόχρονη παρουσία των Μαντζούκα, Μπαζίνα και Τανούλη κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ (68-65, 26'). Ο Οκόγιε όμως ήταν ασταμάτητος, η απειρία των νεαρών Πατρινών έφερε λάθη και έτσι η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +10 (75-65, 28'). Ο Τανούλης όμως δεν άφησε τον Προμηθέα να χάσει επαφή με το σκορ (76-72, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιατράς άφησε τους μικρούς στο παρκέ, αλλά μαζί με την απειρία ήρθε κι η κούραση με αποτέλεσμα 5 συνεχόμενοι πόντοι από τον Σαντάνα να ανεβάσει την διαφορά στους 14 πόντους (89-75, 34'). Ο τραυματισμός του Ραντίσεβιτς αφαίρεσε επιπλέον δύναμη από τους φιλοξενούμενους κι άφησε στο παρκέ τον Λούντζη με τέσσερις μικρούς με λογικό επακόλουθο την ήττα με 98-83.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τεράστια η διαφορά δυναμικότητας των ρόστερ που παρουσιάστηκαν στο παρκέ. Ο Μάκης Γιατράς προτίμησε να δώσει χρόνο στους μικρούς.

Η Γκραν Κανάρια τελείωσε με 19 εύστοχα τρίποντα ενώ είχε και 17 επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σταν Οκόγιε τελείωσε με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζον Σούρνα σε 19 λεπτά είχε μόλις 2 πόντους

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλός ο Ματ Κοστέλο με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δεκάλεπτο έκρινε την αναμέτρηση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα και τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 6/6 τρίποντα με τα οποία τελείωσε το ματς ο Λευτέρης Μαντζούκας.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 51-52, 79-72, 98-83