Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπάγερν 77-55: Άμυνα από ατσάλι (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μακάμπι (8-4) νίκησε την Μπάγερν (4-8) με 77-55 παίζοντας καταπληκτική άμυνα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Μπάγερν με 77-55 παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης κι έτσι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε την ομάδα του να παραμένει στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (12-11, 6'), ωστόσο πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Μπλακ πήρε μία μικρή διαφορά (19-13, 8').

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός άνοιξε, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μέσω της καλής τους άμυνας έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με τους Ουίλμπεκιν και Χάντερ να σκοράρουν βρέθηκαν στο +15 (37-22) διατηρώντας τη συγκεκριμένη διαφορά μέχρι την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν χάρη κυρίως στον Κόπονεν μειώνοντας σε 53-47 και μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Μακάμπι επέστρεψε στη συνήθεια της καλής άμυνας την οποία είχε αμελήσει και με τον Χάντερ να συνεχίζει να βρίσκει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκε με 60-49 (33'). Οι Ισραηλινοί παρά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να πάει στο +16 η διαφορά (66-50, 35'). Στη συνέχεια η Μπάγερν δεν είχε άλλη ενέργεια και έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έπαιξε σπουδαία άμυνα, είχε πολύ λιγότερα λάθη (9-18) και σούταρε καλύτερα στα τρίποντα (31.8% - 21.1%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν τελείωσε με 16 πόντους (2/4δ., 4/9τρ.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Οθέλο Χάντερ πρόσφερε πολλά έχοντας 15 πόντους (7/8δ., 0/1τρ., 1/2β.) και 4 ριμπάουντ.

Πολύ καλός και ο Γιοβέλ Ζούσμαν με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μαόντο Λο σε 29:32 είχε 5 πόντους με 1/8 σουτ και μηδέν ranking.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έκρινε το αποτέλεσμα αφού το 53-47 έγινε 66-50.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τους τραυματισμούς των Ουόλτερς και ΝτιΜπαρτολομέο. Η Μπάγερν τα 18 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χάντερ με τα δύο χέρια στην τελευταία περίοδο

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55