Νταρουσάφακα - Ρεάλ Μαδρίτης 82-86

Κάτια Πετροπούλου
Η Νταρουσάφακα (3-18) επέστρεψε από το -15 και ισοφάρισε (87-87) 38'' πριν το φινάλε, αλλά η Ρεάλ (17-4) αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη (82-86), για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν κυρίαρχη από την έναρξη του ματς, ωστόσο οι Τούρκοι είχαν ψυχή και παραλίγο να κάνουν την μεγάλη ανατροπή.

Παρόλα αυτά, δεν τα κατάφεραν, αφού δεν είχαν ψυχραιμία, με τους φιλοξενούμενους να επισφραγίζουν το τελικό σκορ από βολές.

Ντάγκλας (27π., 4ασ.) και Έβανς (18π., 12ρ.) προσπάθησαν πολύ, για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Ρεάλ ήταν πιο εύστοχη από την περιφέρεια (2/8-8/17τρ.), ενώ κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα (4-10ασ.) και ήταν πιο δυνατή στα ριμπάουντ (16-24). Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν γρήγορα στο ματς (6-11, 4'), με τον Γιουλ να κάνει το 16-23 στο δεκάλεπτο με τρίποντο. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν άργησε να πάρει διψήφια διαφορά (25-38, 16'), την οποία κράτησε στο ημίχρονο (38-50, 20'), με τον Ντάγκλας να είναι ο μόνος που πάλευε για την Νταρουσάφακα (15π.).

Ο Έβανς προσπάθησε με ενέργειές του να μειώσει στο τρίτο δεκάλεπτο (50-61, 25'), αλλά οι φιλοξενούνοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο (59-72, 30'). Η τελευταία περίοδος είχε απρόσμενη εξέλιξη για τη Ρεάλ. Η Νταρουσάφακα έκανε αντεπίθεση με επιμέρους 11-2 (69-74, 34') και συνέχιζε να απειλεί (77-80, 37'), για να ισοφαρίσει ο Ντάγκλας με τρίποντο στο 82-82, με 37'' να απομένουν για το τέλος. Ωστόσο, το λάθος του Ντάγκλας και το αντιαθλητικό του Οζμίζρακ «έσβησαν» τις ελπίδες για νίκη, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το «διπλό» (82-86, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όπως πήγε το ματς, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και σε αυτές η Ρεάλ ήταν καλύτερη. Όταν η Νταρουσάφακα ισοφάρισε, Ταβάρες και Καμπάτσο πήγαν στις βολές κι ευστόχησαν σε όλες. Επίσης, οι Μαδριλένοι είχαν καλύτερο ποσοστό στα δίποντα κι ελαφρώς στα ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ράντολφ και Τόμπκινς είχαν από 15 πόντους έκαστος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κάρολ μέτρησε 12 πόντους και ο Πρέπελιτς 10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σαβάς σε 18:46 είχε 3 πόντους με 1/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Νταρουσάφακα ισοφάρισε (82-82), ο Έβανς έκανε φάουλ στον Ταβάρες, που έβαλε και τις δύο βολές (82-84). Στη συνέχεια, ο Ντάγκλας έκανε λάθος, ο Καμπάτσο πήρε ριμπάουντ και ο Οζμίζρακ τού έκανε αντιαθλητικό, με αποτέλεσμα ο Αργεντινός να ευστοχήσει ξανά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα ότι έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο «σπίτι» της, η Ρεάλ την αδράνεια στην τελευταία περίοδο και τα 0/9 τρίποντα στο δεύτερο 20λεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ντρίμπλα κάτω από τα πόδια και η πάσα πίσω από την πλάτη του Καμπάτσο!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-50, 59-72, 82-86.