Μονακό - Ρεάλ 91-95: Απίθανος Χεζόνια, δεν ξεκολλά από την κορυφή η... Βασίλισσα

Νίκος Καρφής
Η Ρεάλ απέδρασε από το Πριγκιπάτο με 95-91, αφού ο Χεζόνια σταμάτησε στους 30 πόντους.

Στο 16-8 πήγε η Ρεάλ, η οποία απέδρασε από το Πριγκιπάτο με 95-91 και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή με 16-7 (θα την πιάσει ο Ολυμπιακός αν νικήσει την Εφές) της Euroleague. Οι Μαδριλένοι πήραν το θρίλερ και έριξαν τη Μονακό στο 14-9.

Ο Χεζόνια έκανε ματσάρα με 30 πόντους με 6 τρίποντα για τους νικητες, ενώ στον αντίποδα ο Τζέιμς είχε 23 πόντους και 7 ασίστ. Καθοριστικό λάθος του Μάικ Τζέιμς στα 29 δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 88-91.

Το ματς

O Γουίλιαμς-Γκος με τρίποντο έκανε το 6-9 για τη Ρεάλ στο 4'. Το κάρφωμα του Ντιαλό έβαλε τη Μονακό μπροστά στο σκορ με 10-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Χεζόνια δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των Μονεγάσκων με το σουτ του. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε το 20-22, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου με ωραία προσποίηση.

Ο Γιαμπουσέλε έκανε το 27-30 στο 13', ενώ ο Ντιαλό ισοφάρισε σε 33-33 στο 15'. Ο Χεζόνια έκανε το 37-40, φτάνοντας τους 15 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Χεζόνια έφτασε τους 20 πόντους με τρίποντο από το σπίτι του για το 43-48 στο 19'. Ο Τζέιμς διαμόρφωσε το 47-50 στο ημίχρονο.

Ο Τζέιμς έδωσε αέρα επτά πόντων για το 58-51 στο 25'. Ο Χεζόνια μείωσε στον πόντο (60-59) στο 27', ενώ ο Μούσα με τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69 στο 29'. O Tζέιμς έγραψε το 79-78 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο Χεζόνια έκανε το 85-90 με τρίποντο από πολύ μακριά στο 38'. Ο Μπλόσομγκεϊμ έκανε το 88-91 στο 39'. Ο Τζέιμς έκανε λάθος στα 29 δευτερόλεπτα. Ο Γιουλ με 1/2 βολές έκανε το 88-92. Ο Χολ κάρφωσε για το 90-92 στα 9 δευτερόλεπτα. Ο Ταβάρες είχε 1/1 βολές για το 90-93. O Xεζόνια έκανε το 91-95 στα 4 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της Ρεάλ

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 47-50, 71-70, 91-95

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μονακό σούταρε με 4/18 τρίποντα, ενω η Ρεάλ με 14/31. Επίσης η Ρεάλ είχε 22 ασίστ αντί 15 των ηττημένων, ενώ έπαιξε καθοριστικές άμυνες στα τελευταία λεπτά.

O MVP: Ο Χεζόνια ήταν απολαυστικός με 30 πόντους και 6 τρίποντα, ο κορυφαίος του ματς.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Λόιντ είχε 4 πόντους με 2/6 σουτ και δεν βοήθησε.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλό ματς ο Μούσα με 15 πόντους και 6 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 30 του Χεζόνια και το 4/18 τρίποντα της Μονακό.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μονακό είχε νικήσει με 95-94 τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ επέστρεψε στην κορυφή της Euroleague, ενώ η Μονακό έχασε την ευκαιρια να την πιάσει.