Ζαλγκίρις - Αρμάνι 70-74: «Απόδραση» με Ντιλέινι (vid)

Νίκος Καρφής
H Zαλγκίρις έβαλε δύσκολα στην Αρμάνι, αλλά οι Ιταλοί με πρωταγωνιστή Ντιλέινι επικράτησαν με 74-70 κι ανέβηκαν στο 16-7.

Τα χρειάστηκε η Αρμάνι, αλλά τελικά έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ζαλγκίρις για εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Μεσίνα νίκησε με 74-70 και ανέβηκε στο 16-7, σε ένα ματς που κορυφαίος ήταν ο Ντιλέινι με 20 πόντους.

Στον αντίποδα για τους ηττημένους που συνεχίζουν να είναι στον... πάτο της βαθμολογίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λεκαβίτσιους με 16 πόντους.

Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Κάιλ Χάινς ξεπέρασε τον Ρέγιες κι έγινε ο κορυφαίος επιθετικός ριμπάουντερ της ιστορίας της Euroleague.

Το ματς

H Aρμάνι δυσκολεύτηκε πολύ στο ξεκίνημα, αφού η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 9-2 χάρη στο στον Λούκας Λεκαβίτσιους. Οι Ιταλοί αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα στην επιθετική τους λειτουργία στα πρώτα λεπτά. Οι Ιταλοί ανέβασαν ρυθμό στη συνέχεια και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (16-17) στο 9’.

Με τα καλάθια των Σέρχιο και Ντάνιελς, η Αρμάνι έκανε το 18-24 στο 13’. Οι Λιθουανοί δεν άφησαν την αντίπαλο τους να ξεφύγει και πήγαν στο ημίχρονο στην ισοπαλία (35-35) χάρη στον Λεκαβίτσιους. Η Αρμάνι είχε 6/16 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά και 4/11 οι γηπεδούχοι.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι έγραψε το 43-47 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ενω ο Μιλάκνις μείωσε σε 51-53 στο τέλος της περιόδου. Ο Κάβανο ισοφάρισε σε 64-64 για τη Ζαλγκίρις στο 35'. Ο Νέμπο μείωσε σε 65-67 στο 37', όμως ο Χάινς έκανε το 65-72 στα 27 δευτερόλεπτα και κλείδωσε το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-35, 51-53, 70-74

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Αρμάνι είχε 36 ριμπάουντ αντί 26 των ηττημένων, ενώ η Ζαλγκίρις κόλλησε στο τέλος, όταν το 65-67 μετατράπηκε στο 65-72 μέσα σε 2:30 λεπτά.

O MVP: O Nτιλέινι ήταν κορυφαίος του ματς με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4/6 τρίποντα, δηιουργώντας προβλήματα στην Ζαλγκίρις.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γκίφεϊ δεν βοήθησε και είχε μόλις 2 πόντους με 1/4 σουτ σε 13 λεπτά για τη Ζαλγκίρις.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετικός ο Χάινς σε μια ιστορική βραδιά για εκείνον με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσε ο Ντάνιελς με 15 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 15/16 στις βολές που είχε η Ζαλγκίρις.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το κακό ποσοστό της Αρμάνι στα δίποντα (14/29 και 48%), το οποίο όμως δεν στοίχισε.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σημαντική νίκη για την Αρμάνι στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Από την άλλη η Ζαλγκίρις δεν ξεκολλά από την τελευταία θέση της κατάταξης.