Μπάγερν - Αρμάνι Μιλάνο 83-77: Οι Βαυαροί της έσπασαν το αήττητο!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπάγερν Μονάχου (2-4) επικράτησε της Αρμάνι (5-1) με σκορ 83-77 και υποχρέωσε την ιταλική ομάδα στην πρώτη ήττα της στη φετινή EuroLeague.

Η Αρμάνι Μιλάνο παρατάχθηκε στο Audi Dome του Μονάχου με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, εντούτοις η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι υποχρέωσε τους Ιταλούς στην πρώτη ήττα και τους γκρέμισε από την κορυφή της κατάταξης, εκεί όπου φιγουράρει μόνη της πλέον η Μπαρτσελόνα.

Όσον αφορά τον Ντίνο Μήτογλου, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα 23:47 που έμεινε στο παρκέ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για την Αρμάνι.

Ο αγώνας

Ο Νταρούν Χίλιαρντ ηγήθηκε επιθετικά της Μπάγερν στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Αρμάνι, σκοράροντας πίσω από τα 6.75 για το 11-4 των Βαυαρών. Στη συνέχεια ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς έκανε το 18-13 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικώς με τον Ντατόμε (19-19, 8:29) κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 21-24 με το καλάθι του Μήτογλου.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο και πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 39-39 όμως η Μπάγερν βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με +9 με 3/3 βολές του Νταρούν Χίλιαρντ στο 56-47.

Η Αρμάνι Μιλάνο πίεσε όμως η Μπάγερν διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της τρίτης περιόδου (59-54, 30') ενώ ο Χίλαρντ με τρίποντο έκανε το 64-57 στο 31', φτάνοντας τους 17 προσωπικούς πόντους. Μάλιστα ο Χάντερ σκόραρε για το 66-59 όμως το Μιλάνο απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε 66-67 στο 34:15 με τον Ντατόμε.

Σε εκείνο το σημείο η Μπάγερν σήμανε τη μεγάλη αντεπίθεση και με σερί 10-0, προηγήθηκε με 76-67 με τρίποντο του Ουόλντεν στα 4:03 για το τέλος, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε και φτάνοντας στη σπουδαία νίκη!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην απόδοση της Μπάγερν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο MVP: Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ηγήθηκε επιθετικά των Βαυαρών με 20 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 18 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Οθέλο Χάντερ βοήθησε την Μπάγερν με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ταρζέφσκι έμεινε στον 1 πόντο με 1/4 βολές και έκανε τρια φάουλ σε 9:28.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το απογοητευτικό 15.8% της Αρμάνι στο τρίποντο (3/19)

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπάγερν έκανε την αντεπίθεσή της στο τελευταίο πεντάλεπτο και έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77.