Περιστέρι Winmasters - Ρίγα 91-83: «Πετάει» και στην Ευρώπη (vid)

Το Περιστέρι (2-0) νίκησε τη Ρίγα (1-1) με 91-83 και παρέμεινε αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει.

Το Περιστέρι Winmasters όχι μόνο επέστρεψε στην Ευρώπη μετά από 15 χρόνια, αλλά το έκανε και με εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου διπλασίασε τις νίκες της στο BCL αφού επικράτησε της Ρίγα με 91-83 και προελαύνει στον όμιλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι έχοντας σαν «όπλο» την πιεστική τους άμυνα η οποία τους έφερε και κάποια εύκολα καλάθια στην επίθεση (14-4, 7'). Στην δεύτερη περίοδο κάποια αμυντικά λάθη έδωσαν ρυθμό στους Λετονούς και ειδικά στον Μπλουμς. Χάρη στα καλάθια του πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού η Ρίγα έριξε τη διαφορά (44-35, 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λετονοί παίκτες της Ρίγα βρήκαν ψυχολογία και με εντυπωσιακά ποσοστά μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης (61-60, 30').

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν ήθελαν να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη θέλοντας να διπλασιάσουν τις νίκες τους. Με σούπερ άμυνα (πάλι) και τους Χάτσερ και Σαλούστρο να σκοράρουν η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφιο επίπεδο (84-62, 35'). Η Ρίγα πάντως αντέδρασε και όχι μόνο μείωσε σε 84-78, (39'), αλλά αστόχησε και σε ανενόχλητο σουτ τριών πόντων και ολοκληρώθηκαν οι ελπίδες της.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι σούταραν καλύτερα στα δίποντα (69.4%-36.6%), στις βολές (86.9%-68.7%) και βρήκαν 20 περισσότερους πόντους μέσα από τη ρακέτα (46-26).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάτσερ σε 24:34 είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Μόρισον (16π., 4ρ.), Σαλούστρος (16π., 3ρ.) και Ξανθόπουλος (τρομερή άμυνα, 4π., 5ρ., 6ασ., 3κλ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόμπερτς Φρεϊμάνις τελείωσε με 2/8 σουτ, πολύ άστοχος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 21-2 για το Περιστέρι.

Οταν η Ρίγα μείωσε σε 84-78 ο Χάτσερ ευστόχησε σε τρίποντο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Χάτσερ με σκαστή πάσα έδωσε στον Αγραβάνη ο οποίος έχοντας πάρει την εσωτερική κάρφωσε εντυπωσιακά με τα δύο χέρια.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι το τραγικό τελευταίο πεντάλεπτο. Η Ρίγα μόλις τους 4 πόντους στον αιφνιδιασμό

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83