Μούρθια - Λούντβιγκσμπουργκ 98-72: Αποφασιστικό πρώτο βήμα

Σπύρος Μαρκεζίνης
Ο Κούρουκς της Μούρθια καρφώνει κόντρα στη Λούντβινσμουργκ

Η Μούρθια είχε εύκολο έργο κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ και επιβλήθηκε χωρίς δυσκολία με 98-72.

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς από την οποία θα προκύψει ο αντίπαλος από τη σειρά των προημιτελικών του BCL ανάμεσα στον Προμηθέα και τη Μάλαγα, η Μούρθια υποδέχτηκε τη Λούντβιγκσμπουργκ και κατάφερε πολύ άνετα να πάρει τη πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται, επικρατώντας με 98-72.

Η ισπανική ομάδα απέκτησε από νωρίς το πάνω χέρι στον ρυθμό της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (27-14) και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με διαφορά 11 πόντων και το σκορ στο 44-33. Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκε και το δεύτερο μισό του ματς, με τη Μούρθια να τελειώνει την τρίτη περίοδο με 71-55 ενώ έφτασε άνετα μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθεί, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 98-72.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Ρόντιον Κούρουκς με 18 πόντους, ο Μάρκο Τοντόροβιτς είχε 16, ο Τρόι Κοπέν έφτασε τους 14, 11 είχε ο Νεμάνια Ράντοβιτς και 10 ο Ντάστιν Σλίβα. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τζέιβον Γκρέιβς με 16, ο Ντεσούρε Μπούι είχε 11 ενώ τους 10 έφτασε ο Τζέιρεν Λούις και ο Έντι Έντιγκιν.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 44-33, 71-55, 98-72

@Photo credits: championsleague.basketball