Περιστέρι - Καρσίγιακα 76-73: Ζωντανό για πρόκριση με Γουίλιαμς-Ράγκλαντ και clutch Κασελάκη (vid)

Το Περιστέρι Bwin πάλεψε κόντρα στη Καρσίγιακα και τελικά τη νίκησε με 76-73, μένοντας ζωντανό στη διεκδίκηση της πρόκρισης στη φάση των 8 του BCL.

Μετά από ένα πόλύ αμφίρροπο και σκληρό ματς, το Περιστέρι Βwin έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα και επικράτησε με 76-73 της Καρσίγιακα. Έτσι πήγε το σύνολο του Σπανούλη στο 1-3 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση, στους 8. Το ίδιο ρεκόρ έχει και η ομάδα της Τουρκίας. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά από τους Τούρκους.

Για τους νικητές ο Γουίλιαμς είχε 23 πόντους με 6/11 τρίποντα και ο Ράγκλαντ σταμάτησε στους 19 και τις 9 ασίστ . Σημαντική συνεισφορά και του Κασελάκη με μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά και 8 πόντους. Στον αντίποδα ο Βίτο Μπράουν μέτρησε 19 πόντους και ο Τζέιλον Μπράουν είχε 15.

Περιστέρι - Καρσίγιακα: Το ματς

To Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 14-8 χάρη στο καλάθι του Ράγκλαντ στο 5'. Η Καρσίγιακα απάντησε γρήγορα και με ένα σερί 11-0, με τον Μπράουν έκανε το 14-19 στο 8΄.

Ο Ράγκλαντ με ωραία προσπάθεια έκανε το 22-19 στο 12, με την ομάδα του Σπανούλη να ανακτά το προβάδισμα. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 33-28, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και πέρασαν μπροστά (33-35) με το κάρφωμα του Κάρεϊ αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout. O MακΚόλουμ έκανε το 33-39 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Ράγκλαντ είχε 10 πόντους στο ημίχρονο για τους Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης.

O Tόμπσον μείωσε σε 38-41 στο 24'. Ο Κάρεί ισοφάρισε σε 43-43 φτάνοντας τους 13 πόντους στο ματς. Ο Γουίλιαμς έκανε το 46-43 με τρίποντα και πήγε στους 17 πόντους, ενώ ο ΜακΚόλουμ έδωσε αέρα 3 πόντων στη Καρσίγιακα για το 46-49 στο 29'.

ΜακΚόλουμ και Γουίλιαμς απαντούσαν ο ένας στον άλλον με τρίποντα και ο πρώτος έγραψε το 52-55. O Kασελάκης έκανε το 63-61 στο 35 με ωραίο fadeaway. Ο Ράγκλαντ έγραψε το 66-61. Ο Κασελάκης έκανε το 69-63 με τρίποντο, ενώ ο αρχηγός του Περιστερίου έγραψε το 74-70 στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Μπράουν μείωσε σε 74-73 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 76-73, ο Μάρτιν αστόχησε και το Περιστέρι πήρε το ματς.

Η βαθμολογία

1. Χάποελ Ιερουσαλήμ 3-0 *

2. Τενερίφη 2-1 *

3. Καρσίγιακα 1-3

4. Περιστέρι Bwin 1-3

*ματς λιγότερο

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-39, 49-50, 76-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι είχε παραπανω ριμπάουντ (48 αντί 31), σούταρε με 13/29 τρίποντα, ενώ έβαλε μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά και έβαλε τις κρίσιμες βολές.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γουίλιαμς ειχε 23 πόντους με 6/11 τρίποντα και ο Ράγκλαντ τελείωσε με 19 και 9 ασίστ

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κασελάκης είχε 8 πόντους, αλλά όλους στο 4ο δεκάλεπτο και κρίσιμα καλάθια. Καλό ματς ο Μήτρου Λονγκ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Βίτο Μπράουν σταμάτησε στους 19 πόντους, αλλά δεν έφταναν

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μάρτιν ήταν άποντος με 0/8 σουτ σε 26 λεπτά, ενώ έχασε και το σουτ που θα ισοφάριζε, 5 δευτερόλεπτα για το τέλος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6/11 τρίποντα του Γουίλιαμς

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: H Kαρσίγιακα νίκησε με 93-88.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Η Καρσίγιακα παίζει με την Μπουγιουκτσεκμετσέ στις 10 Μάρτη, ενώ το Περιστέρι φιλοξενείται στην Πάτρα από τον Απόλλωνα στις 9/3.