Μπενφίκα-ΠΑΟΚ 94-72: Συντριβή στη Λισαβόνα για τον «Δικέφαλο»

Ο ΠΑΟΚ έκανε καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο στη Λισαβόνα και ηττήθηκε από την Μπενφίκα με 94-72 που υποχρέωσε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην πρώτη ήττα στο Basketball Champions League.

Η Μπενφίκα μπήκε στο Basketball Champions League μέσω προκριματικών και το βράδυ της Τετάρτης επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 94-72 στη Λισαβόνα, επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «ασπρόμαυροι» παραδόθηκαν σε αυτό το διάστημα και γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο BCL. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πορτογάλοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-19 στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά στα τελευταία λεπτά και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ιβάν Αλμέιδα και Τέρελ Κάρτερ.

Το ματς: Μπενφίκα - ΠΑΟΚ

Η Μπενφίκα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 9-1 στο 3' με το τρίποντο του Τόμας Ντρέσελ απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 17-15 στο 10', παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα 6 επιθετικά ριμπάουντ κόντρα στους «ασπρόμαυρους» που είχαν μόλις 1/2 τρίποντα και μοίρασαν τρεις ασίστ για πέντε λάθη.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-41, περιορίζοντας τα λάθη και παίρνοντας πόντους από τους Μπελιάουσκας, Μαργαρίτη και Φρίντρικσον. Παρ' όλα αυτά, οι Πορτογάλοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-19 στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 68-60 για την Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο απέναντι στον ΠΑΟΚ που μπλόκαρε επιθετικά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 με τον Τόνεϊ Ντάγκλας λίγο πριν από το φινάλε, κάνοντας το 89-69. Εν τέλει, η Μπενφίκα επικράτησε με 94-72 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στο BCL, ρίχνοντας τον ΠΑΟΚ στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπενφίκα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας επιμέρους 54-31 σε αυτό το διάστημα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ιβάν Αλμέιδα ηγήθηκε επιθετικά της Μπενφίκα έχοντας 28 πόντους με 12/12 βολές, 2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 26:45.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκίλμορ έμεινε στους 3 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Έλβαρ Φρίντρικσον είχε 16 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 29:35.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τέρελ Κάρτερ σημείωσε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ για την Μπενφίκα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι Αλμέιδα και Κάρτερ έβαλαν μαζί τους 54 πόντους από τους 94 πόντους της Μπενφίκα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό (5/11) για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League ενώ η Μπενφίκα δοκιμάζεται στην έδρα της Γκάλομαρ (4/11) για την έκτη αγωνιστική στην πορτογαλική λίγκα.