Ουνικάχα - ΠΑΟΚ 77-63: Πάλεψε αλλά έπεσε στη Μάλαγα, οι σκέψεις όλων στον Ντάρκο-Κέλι

Ο τραυματισμός του Ζάκιους Ντάρκο-Κέλι σόκαρε άπαντες στον ΠΑΟΚ που ηττήθηκε από τη Μάλαγα με σκορ 77-63 και πλέον οι σκέψεις όλων είναι στον Αμερικανό γκαρντ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο Martín Carpena της Μάλαγα γνωρίζοντας εξ αρχής πως είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην Ουνικάχα ενώ ο σοβαρός τραυματισμός του Ντάρκο-Κέλι στα πρώτα λεπτά του ματς σόκαρε άπαντες, με τον Αμερικανό γκαρντ να αποχωρεί με φορείο αφού χτύπησε σοβαρά στον αστράγαλο του αριστερού ποδιού.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανταγωνιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς όμως είχε κακές επιλογές στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 1-2 στο Group G της διοργάνωσης, γνωρίζοντας την ήττα με 77-63.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο στο Martín Carpena, εκεί όπου ο Ντάριο Μπριθουέλα έκανε το 19-14 με 2/2 βολές ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-16 με τον Ράιλι ο οποίος κουβάλησε επιθετικά τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε αυτό το διάστημα. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη σούταραν 3/10 τρίποντα απέναντι στη Μάλαγα που ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ και είχε 50% στο δίποντο.

Στη συνέχεια ο Τάισον Κάρτερ ευστόχησε σε τρίποντο για το +9 της Ουνικάχα, κάνοντας το 30-21 στο 14' όμως ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στους Ίβηρες να ξεφύγουν στο σκορ, μειώνοντας στο 36-32 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Τζέιλεν Χαντς at the buzzer. Η Μάλαγα προηγήθηκε ξανά με 9 πόντους με τις βολές του Μπριθουέλα (45-36, 23') όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Πόλεϊ και τον Ράιλι, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 57-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ουνικάχα εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε 68-59 με το κάρφωμα του Κέντρικ Πέρι στα 2:24 για το φινάλε. Εν τέλει, η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο επικράτησε με 77-63 και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην απόδοση της Μάλαγα στο τέταρτο δεκάλεπτο και το 20-9 των Ισπανών σε αυτό το διάστημα.

MVP: Ο Ντάριο Μπριθουέλα έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους με 27 πόντους (4/4 βολ., 7/10 δίπ., 3/4 τρίπ.) και 2 ριμπάουντ σε 19:26.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέντρικ Πέρι βοήθησε τη Μάλαγα με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Χρηστίδης είχε 0/1 δίποντο, 0/2 βολές και 1 ριμπάουντ σε 8:19.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο τραυματισμός του Ντάρκο-Κέλι στα πρώτα λεπτά του ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Μάλαγα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και το τελικό σκορ είναι πλασματικό, χάνοντας από μια ανώτερη ομάδα ενώ κλήθηκε να διαχειριστεί το σοκ του τραυματισμού του Ντάρκο-Κέλι.

Group G - Κατάταξη

1. Μάλαγα 3-0
2. Ντιζόν 2-1
3. ΠΑΟΚ 1-2
4. Σάσαρι 0-3
- Η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου, προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16».
- Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 2-3, συμμετέχουν σε τουρνουά Play-In για να συνεχίσουν στη φάση των «16»