Λαύριο - Νίζνι 95-86: Η φοβερή 35άρα του Κάρτερ το κράτησε σε τροχιά πρόκρισης

Νίκος Καρφής

Ο Τάισον Κάρτερ έκανε ματσάρα (35 πόντους) και οδήγησε το Λαύριο στη νίκη-θριλερ στην παράταση με 95-86 κόντρα στη Νίζνι. Στο 2-1 στο BCL η ομάδα του Σερέλη.

Θρίλερ, παράταση και στο τέλος χαμογέλασε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, επικράτησε της Νίζνι με 85-86 στην παράταση στο έξτρα πεντάλεπτο και ανέβηκε στο 2-1 στον όμιλο του BCL. Ο Τάισον Κάρτερ ήταν απολαυστικός με 35 πόντους (είχε 21 με 4/4 τρίποντα στο ημίχρονο), 6 ασίστ, 5/8 τρίποντα, 8/12 δίποντα και 2 κλεψίματα.

Ο Γερομιχαλός θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στο Λαύριο στην κανονική διάρκεια, αλλά είχε 1/2 βολές στα 3 δευτερόλεπτα για το 80-80 και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Καθοριστικός Μουράτος στην παράταση που τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Κακλαμανάκης έκανε double double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πλέον το Λαύριο κυνηγά τη Μάλαγα του Κατσικάρη που είναι στο 3-0, ενώ με τη νίκη κόντρα στους Ρώσους είναι σε θέση ισχύος για τις θέσεις στον όμιλο που οδηγούν στο play-in για την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

To ματς

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πάτησε... γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με τον Κάρτερ να εντυπωσιάζει και τον Μουράτο να γράφει το 26-13 στο 5'. Η Νίζνι αντέδρασε πολύ γρήγορα και κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο χάρη στον Λιτσούτιν για το 28-27.

Η Νίζνι πήρε προβάδισμα 4 πόντων με τον Τσάντοβ που έκανε το 33-37 στο 15', όμως το Λαύριο ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-44 χάρη στο καλάθι του Περσίδη. To Λαύριο ήταν εντυπωσιακό στα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας με 7/11, ενώ στον αντίποδα οι Ρώσοι είχαν 9/14 δίποντα.

Το κάρφωμα του Λιούις έκανε το 55-51 στα μέσα της περιόδου, ενώ ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 59-57 στο 29'. Ο Γερομιχαλός διαμόρφωσε το 62-57 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Λιούις έδωσε αέρα 9 πόντων για το 72-63 στο 33'. Ο Κουλάγκιν μείωσε σε 74-71 με τρίποντο στο 36'. Το ματς έγινε θρίλερ, με τον Τορόποφ να κάνει το 76-76 στο 39'. Με όμορφο καλάθι ο Κάρτερ έκανε το 79-77 στα 39 δευτερόλεπτα και έφτασε τους 33 πόντους. Ο Στρέμπκοφ με τεράστιο τρίποντο στα 4 δευτερόλεπτα έκανε το 79-80. Ο Γερομιχαλός είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στο Λαύριο στην κανονική διάρκεια, αλλά έβαλε 1/2 βολές για το 80-80 στα 3 δευτερόλεπτα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Μουράτος έκανε το 88-80 στο 43', ενώ με νέο καλάθι του Έλληνα γκαρντ στο 44' για το 93-84, καθάρισε το ματς και την παράταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Λαύριο είχε 11/24 τρίποντα, ενώ είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί τέλεια την παράταση. Φυσικά οι Ρώσοι δεν βρήκαν αντίδοτο στον απίθανο Κάρτερ που πέτυχε 35 πόντους.

Ο MVP: Ο Τάισον Κάρτερ τα έκανε όλα, εκτελώντας τους Ρώσους με 35 πόντους, 6 ασίστ, 5/8 τρίποντα, 8/12 δίποντα και 2 κλεψίματα .

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γκάνκεβιτς είχε 4 πόντους σε 16 λεπτά και δεν βοήθησε.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κακλαμανάκης είχε 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μουράτος που ήταν εξαιρετικός στην παράταση, είχε 15 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από τους 35 πόντους του Κάρτερ (21 στο ημίχρονο με 4/4 τρίποντα).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/8 τρίποντα (4/4 ημίχρονο) του Κάρτερ και το 10/35 τρίποντα της Νίζνι. Επίσης εντυπωσιακό το γεγονός ήταν το +/- του Λαυρίου με τον Κάρτερ στο παρκέ, το οποίο έφτασε στο +24.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Λαύριο πήρε μια τεράστια νίκη και ανέβηκε στο 2-1 στο BCL, κάνοντας βήμα για μια από τις δύο θέσεις που οδηγούν στο τουρνουά play-in για την δεύτερη ευκαιρία για την πρόκριση στους 16 του BCL. Η Μάλαγα του Κατσικάρη έχει 3-0.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-57, 80-80, 95-86 (παρ.)