Λαύριο-Προμηθέας 85-79: Πολύ σκληρό για να πεθάνει! (vid)

Το Λαύριο δεν παρέδωσε τα όπλα στον 3ο ημιτελικό με τον Προμηθέα και ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση (κ.α. 70-70) κατάφερε να πάρει τη νίκη με 85-79 και να μειώσει τη σειρά σε 2-1.

Το αίσθημα της επιβίωσης, κατάφερε να κρατήσει το Λαύριο «ζωντανό» στη διεκδίκηση των τελικών, σ' ένα ακόμη εκπληκτικό παιχνίδι στη σειρά των ημιτελικών με τον Προμηθέα Πάτρας.

Σε μια αναμέτρηση που τα είχε... ΟΛΑ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να μειώσει τη σειρά σε 2-1 και να κρατηθεί σε τροχιά... τελικών. Πλέον το σκηνικό μεταφέρεται και πάλι στην Πάτρα όπου θα διεξαχθεί το 4ο παιχνίδι της σειράς (27/5, 20:00).

Ο Κόζι έμελλε να γίνει ο παίκτης-κλειδί στο τέλος του αγώνα με δύο δύσκολα τρίποντα, ενώ οι Μουράτος (16π.), Ντέιβις (15π., 7ριμπ., 7ασ.) και Κάρτερ (14π., 6ριμπ.) ήταν εκείνοι που «κουβάλησαν» το Λαύριο στο ματς.

Το ματς

Άκρως συναρπαστικό ήταν και το 3ο ματς της σειράς. Το σκορ άλλαζε χέρια με το «καλημέρα» του αγώνα, ενώ η μία καλή φάση διαδέχονταν την άλλη. Οι Αγκμπελίς και Κλαβέλ ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τον Προμηθέα στο σκορ, ενώ οι 8 σερί πόντοι του Γερομιχαλού στην πρώτη περίοδο ήταν εκείνοι που έδωσαν το momentum στο Λαύριο προκειμένου να προηγηθεί με 24-21 έχοντας 8/9 δίποντα! Όμως το 3ο φάουλ του Πορτορικανού έδωσε... περισσότερες ευθύνες στον Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του. Έχοντας και την αμέριστη συμπαράσταση του Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος πέρασε στο παρκέ και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του.

Αποτέλεσμα; Ο Προμηθέας να προηγηθεί με 40-35 αλλά χωρίς να μπορέσει να κρατήσει την διαφορά έως το τέλος του ημιχρόνου (43-44). Οι Γκραντ και Αγκμπελίς είχαν από 10 πόντους ο καθένας με 8/8 εντός παιδιάς (!!) ενώ ο Αμερικανός γκαρντ μετρούσε και 6 ασίστ! Από το Λαύριο άλλους 10 πόντους είχε σημειώσει ο Μουράτος με 4/5 δίποντα, ενώ και οι δύο ομάδες είχαν υψηλά ποσοστά. Οι μεν γηπεδούχοι 11/16 δίποντα ενώ οι φιλοξενούμενοι 16/21!

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τους Γκραντ (15π., 6ασ. στο 30') και Αγραβάνη (13π., 5ριμπ. στο 30') να κρατούσαν την μπαγκέτα των Πατρινών και τον Μουράτο να συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει στο ημίχρονο. Ναι μεν ο Προμηθέας έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό ωστόσο και πάλι δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από πέντε πόντους διαφορά (45-50) στα μέσα της 3ης περιόδου. Το Λαύριο αντέδρασε και πάλι με αποτέλεσμα να παραμείνει κοντά στο σκορ έως και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (57-59). Το ντέρμπι καλά... κρατούσε.

Όμως μ' ένα 7-0 ο Προμηθέας μετέτρεψε το 58-59 σε 58-66 έχοντας πάρει για πρώτη φορά στο παιχνίδι διαφορά οκτώ πόντων. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και πάλι να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με σερί 10-0 (!) να προηγηθεί με 68-66 στο 36'! Έκτοτε το ματς έγινε αίμα και άμμος! Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 70 πόντους στο 37' και έκτοτε δεν σκόραρε καμία, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Αμφότερες είχαν την ευκαιρία για τη νίκη, αλλά απώλεσαν αυτό το δικαίωμα με άστοχες προσπάθειες.

Το ίδιο συναρπαστική ήταν και η παράταση! Εναλλαγές στο σκορ, ισοπαλίες και η αγωνία στο κατακόρυφο! Όμως ένα τρίποντο του Κόζι στο 1:04 έμελλε να αποτελέσει και το σημείο-κλειδί για το Λαύριο αφού πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (83-79) με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» το ματς!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Θα μπορούσε και ο Προμηθέας να νικήσει εάν η προσπάθεια του Λούντζη στο τέλος έβρισκε στόχο. Όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερα τα μικρά πράγματα στο τέλος, ενώ η ομάδα της Πάτρας ήταν άστοχη και σε κρίσιμες βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριάδα των Ντέιβις (15π., 7ριμπ., 7ασ.), Κάρτερ (14π., 6ασ.) και Μουράτου (16π., 6/7δίπ.) ήταν εκείνη που «κράτησαν» το Λαύριο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κόζι με τα τρίποντα στο τέλος ήταν ο παίκτης-κλειδί για το Λαύριο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Δεν έκαναν καθόλου αισθητή την παρουσία τους, οι Γιάννης Αγραβάνης και Αλέξης Χριστοδούλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Κόζι στο 1:04 πριν από το τέλος της παράτασης με το οποίο έδωσε προβάδισμα 83-79 στο Λαύριο, στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό μπλοκ του Μιχάλη Λούντζη στον Άλφα Ντιαλό 2:20 πριν από το τέλος του αγώνα και με το σκορ στο 70-70. Ο παίκτης του Λαυρίου επιχείρησε το layup αλλά ο Λούντζης του είπε πολύ ψηλά ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι»!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο το 30% στα τρίποντα ενώ ο Προμηθέας τις 7 χαμένες βολές και τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.), 85-79 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 1-2 (η πρόκριση στις τρεις νίκες)

Game 1: Λαύριο - Προμηθέας 79-86
Game 2: Προμηθέας – Λαύριο 68-66
Game 3: Λαύριο - Προμηθέας 85-79
Game 4: Προμηθέας - Λαύριο 27/5, 20:00
Game 5: Λαύριο - Προμηθέας 29/5, 20:00*