Κολοσσός – Ιωνικός 94-74: Τον ισοπέδωσε σε ένα δεκάλεπτο! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Κολοσσός παρέσυρε τον Ιωνικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικρατώντας με σκορ 94-74 εν αναμονή της άφιξης του Τάι Λόουσον στη Ρόδο.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έπαιξε με τη βελόνα στο κόκκινο στην τελευταία περίοδο του αγώνα με τον Ιωνικό, μετατρέποντας το… εύθραυστο 69-60 του 30’ σε 84-63 στο 34:40, φτάνοντας στην εύκολη νίκη και περιμένοντας τον πρώην NBAer Τάι Λόουσον στις αρχές της επόμενης εβδομάδας στη Ρόδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ιωνικός Νικαίας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Ρόδο και προηγήθηκε 9-14 με τον Χόλογουελ στο 4’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Ντόμινικ Άρτις (15-14, 6’) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-19. Σε αυτό το διάστημα ο Κολοσσός στηρίχθηκε επιθετικά στον Τούμπα (8π.) ενώ ο Ιωνικός είχε μεν 2/7 τρίποντα όμως μοίρασε 8 ασίστ και έκανε μόνο 2 λάθη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 28-23 με τον Κερέμ Καντέρ ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο +9, κάνοντας το 44-35 στα 2:18 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πάντως η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-40 σουτάροντας με 68% στο δίποντο (13/19) και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Ακολούθως ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσα με τον Χουγκάζ (46-46, 21:57) όμως ο Κολοσσός είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Άρτις ευστόχησε σε τρίποντο για το 69-58 ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 69-60. Εν συνεχεία ήλθε το ξέσπασμα του Κολοσσού! Οι παίκτες του Καντζούρη μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (80-61, 33:38) ενώ ο Άρτις εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 κάνοντας το 84-63 στα 5:20 για το τέλος του αγώνα στη Ρόδο! Ο Κολοσσός παρέσυρε τον Ιωνικό στον ρυθμό του κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη με το υπέρ του 94-74 ανεβαίνοντας στο 4-7 στην κατάταξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας συνολικά 24/39 δίποντα (61%) και 10/19 τρίποντα (52%). Στο μεταξύ, πέντε παίκτες των Ροδιτών τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άρτις ήταν εντυπωσιακός κόντρα στον Ιωνικό, μετρώντας 21 πόντους με 5/5 βολές, 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 32:19.

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Κερέμ Καντέρ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 25:28.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Θόδωρος Ζάρας βοήθησε τον Κολοσσό με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έλμορ του Ιωνικού είχε 2/6 σουτ και 5 πόντους σε 18:33.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, εκεί όπου ο Κολοσσός έκανε επιμέρους σκορ 11-3, προηγήθηκε με 80-63 στο 34:07 και κλείδωσε την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός την κατάρρευση στο φινάλε, ο Κολοσσός τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74.