ΠΑΟΚ: Επικράτησε (75-84) του Λαυρίου με… βομβαρδισμό τριπόντων

Το μακρινό σουτ είναι από τα κύρια αγωνιστικά χαρακτηριστικά του ΠΑΟΚ την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο κι αυτό αποδείχθηκε στη σημερινή (17/9) φιλική νίκη του επί του Λαυρίου με 84-75.

Ο διψήφιος αριθμός εύστοχων τριπόντων είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό στοιχείο του ΠΑΟΚ στους φιλικούς αγώνες και τα 13 που σημείωσε απέναντι στο Λαύριο τον οδήγησαν και στη νίκη με 84-75, την πρώτη στα φιλικά παιχνίδια που έδωσε μέχρι τώρα. Το δεύτερο στοιχείο που παρουσίασε στο σημερινό (17/9) φιλικό παιχνίδι ήταν η άμυνα καθώς περιόρισε το Λαύριο στους 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο έπειτα από τους 47 που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο. Για την ακρίβεια, το Λαύριο προηγήθηκε με 23-13 (12’) και με 47-40 στο τέλος του πρώτου μέρους. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 13 πόντων (57-44) λίγο πριν τα μέσα της 3ης περιόδου, ακολούθησε όμως ένα εντυπωσιακό σερί από τον ΠΑΟΚ και η περίοδος έκλεισε με 63-61. Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ακόμη σερί (0-11) και μετέτρεψε το 68-61 σε 68-72 έπειτα από τα διαδοχικά τρίποντα των Μήτρου Λονγκ, Παπαντωνίου, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλαν οι Μπιτς, Γκρίφιν με τα δικά τους μακρινά σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 47-40, 64-61,

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γερομιχαλός 5 (1), Μουράτος 8 (1), Alston 12 (3), Λεγκίκας 6 (2), Savage 4, Bell 3, Davis 4, Ερμείδης, Carter 15 (3), Μαστρογιαννόπουλος 8, Παπανδρέου, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος 10.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Love 12 (2), Μαργαρίτης 9, Turner 7 (1), Griffin 14 (2), Καραγιαννίδης 2, Beech 15 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Mitrou-Long 8 (2), Ιατρίδης, Καμπερίδης 2.