Φιλική νίκη (77-83) της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

Η ΑΕΚ στηρίχθηκε στην πολύ καλή απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-83 σε φιλικό αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με απουσίες καθώς ο μεν Κώστας Μέξας δεν είχε στη διάθεσή του τους Βαγγέλη Μαργαρίτη, Άλαν Χέρντον και Ελάιζα Μήτρου Λονγκ, ενώ η ΑΕΚ έπαιξε δίχως τους Γιόνας Μασιούλις, Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, Δημήτρη Κατσίβελη, Ματ Λοτζέσκι και Μάρκους Σλότερ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βασίστηκε στην αποτελεσματικότητα που είχε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου αντέδρασε με επιμέρους σκορ 14-30 και μέσω αυτού έχτισε διψήφια διαφορά πόντων.

Μέχρι εκείνο το σημείο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθώς ο μεν ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-8 λίγο μετά τα μισά της περιόδου για να ακολουθήσει η αντίδραση της ΑΕΚ, το 0-7 σερί, μέσω του οποίου ισορρόπησε την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις από την περιφέρεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, για την ακρίβεια είχαν ρυθμό οι Τέρνερ, Μπιτς και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 45-40.

Ένα 0-12 σερί από την πλευρά της ΑΕΚ στα τελευταία τρία λεπτά της 3ης περιόδου έκανε τη διαφορά καθώς μετέτρεψε το 59-58 σε 59-70. Σε αυτό το διάστημα, η «Ένωση» πήρε πόντους κυρίως από την περιφερειακή γραμμή της (Ράις, Λάνγκφορντ και Γκίκας). Χρυσικόπουλος και Μορέιρα έδωσαν σκορ από τη ρακέτα κι αυτό συνετέλεσε στη διατήρηση διαφοράς 6-8 πόντων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 45-40, 59-70, 77-83

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 15 (2), Λοβ 11 (2), Γκρίφιν 16 (1) , Κακλαμανάκης 13, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 13 (2).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12, Ράις 16 (2), Λάνγκφορντ 14 (2), Χρυσικόπουλος 12 (1), Ζήσης 6, Γόντικας 1, Γκίκας 14 (2), Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 3