Ηρακλής – Περιστέρι 69-76: Απόδραση από το Ιβανώφειο! (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Το Περιστέρι winmasters πραγματοποιώντας ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να επικρατήσει μέσα στο Ιβανώφειο του Ηρακλή με 76-69. Εξαιρετικοί οι Γκρέι και Μορέιρα, καθοριστικός ο Χάτσερ!

Με τους Στίβεν Γκρέι (22π., 4/5τρ.) και Γιανίκ Μορέιρα (17π., 9ριμπ.) να κάνουν όλη τη δουλειά κατά τη διάρκεια του αγώνα και τον Ουίλιαμ Χάτσερ (13π., 7ασ.) να βάζει την υπογραφή του στα τελευταία λεπτά, το Περιστέρι κατάφερε να αφήσει πίσω τις δύο σερί ήττες από Κολοσσό και Ήφαιστο και να κάνει το... καλύτερο ποδαρικό στο νέο έτος!

Η... απόδραση από την έδρα του Ηρακλή έφερε την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στο 9-5 και να παραμείνει στην πρώτη τετράδα της ΕΚΟ Basket League. Στον αντίποδα ο «Γηραιός» έμεινε στο 6-8 αν και στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα έχοντας προηγηθεί και με εννέα πόντους διαφορά. Όμως στοίχισε για τους γηπεδούχους η αστοχία στα τρίποντα όπως επίσης και η χαμηλή δημιουργία με τις μόλις 8 τελικές πάσες.

Το ματς

Ιδιαίτερα αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο «Ιβανώφειο» με τον Ηρακλή να προηγείται με 17-14 αλλά το Περιστέρι να φέρνει το ματς στα ίσια (18-18) ακριβώς με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η εκατέρωθεν αστοχία ήταν το... σήμα κατατεθέν του αγώνα, όπως επίσης οι δυνατές άμυνες και οι μονομαχίες σώμα με σώμα μεταξύ των παικτών και των δύο ομάδων. Βέβαια στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν περισσότερες λύσεις και μετά το 18-20 του Περιστερίου πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 14-3 και πήραν διαφορά 9 πόντων (32-23) στο 16'. Οι Χάνλαν και Ντέιβις ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων του Ηρακλή, με τον «Γηραιό» να κλείνει το πρώτο μισό του ματς στο +6 (38-32).

Τα πράγματα ωστόσο ήταν τελείως διαφορετικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με τον Στίβεν Γκρέι να παίρνει «φωτιά» και τον Γιανίκ Μορέιρα να τον συμπληρώνει ιδανικά, το Περιστέρι προηγήθηκε με 43-49 στο 26' έχοντας προηγηθεί ένα δικό του 5-17! H 3η περίοδος έκλεισε στο 47-51 με το επιμέρους των φιλοξενούμενων να έφτανε στο 9-19! Ήταν το διάστημα που είχαν βελτιώσει τα ποσοστά τους (6/13 τρίποντα και 14/32 δίποντα) σε αντίθεση με τον Ηρακλή που σούταρε με 26% στα τρίποντα (5/19) και 34 στα δίποντα (9/26).

Το Περιστέρι δεν έμεινε εκεί καθώς έστειλε την διαφορά και στο +8 (47-55) ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σερί 6-0 μείωσαν στο καλάθι (53-55 στο 34') αλλά η χαρά κράτησε μόνο για ένα λεπτό. Και αυτό διότι δύο βολές του Γκρέι και ένα τρίποντο του Χάτσερ έφεραν και πάλι τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» στο +7 (53-60) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα το οποίο έγινε +9 (55-64) στο 37'.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: To Περιστέρι winmasters ήταν καλύτερο σε όλες τις βασικές στατιστικές κατηγορίες έχοντας περισσότερα ριμπάουντ (40-34), περισσότερες ασίστ (13-8) και καλύτερο ποσοστό στα σουτ εντός παιδιάς (48% με 25/52 έναντι 34% με 22/63 του Ηρακλή)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Στίβεν Γρέι (22π., 3/4δίπ., 4/5τρ., 4/4β., 3ρ., 1ασ., 1τ., 2λ.) και Γιανίκ Μορέιρα (17π., 7/11δίπ., 3/4β., 9ριμπ., 1ασ., 1κλ., 1τ.) ήταν οι καλύτεροι του παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλιαμς Χάτσερ (13π., 7ασ.) ήταν εκείνος που «καθάρισε» με την υπόθεση της νίκης στο τέλος ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απαρατήρητοι οι Μανωλόπουλος και Καλαϊτζίδης

ΣΗΜΕΙΟΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο του ματς και το επιμέρους 9-19 του Περιστερίου, το οποίο έμελλε να ήταν και το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης όσον αφορά το «momentum» όπως επίσης και το νέο 7-1 από το 34' έως και το 36' με το οποίο μετέτρεψε το 53-55 σε 54-62 «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της νίκης.,

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το... χορευτικό του Χάνλαν στην τελευταία περίοδο και το circus shot στο οποίο ευστόχησε με το οποίο είχε «ψαλιδίσει» την διαφορά στους 4 πόντους (51-55).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής το άσχημο ποσοστό στα τρίποντα με 7/25 ενώ το Περιστέρι τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76