Ήφαιστος - Ηρακλής 79-65: Εδραιώθηκε στην «οκτάδα» (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Ήφαιστος Λήμνου (7-5) νίκησε τον Ηρακλή (5-7) με 79-65 παίζοντας καλό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο.

Ο Ήφαιστος στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και έφτασε στη νίκη επί του Ηρακλή με 79-65 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 42-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως αμφίρροπο αφού ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 16-11 (9'), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με πόντους από τους Οκερέαφορ και Καββαδά βρήκαν τρόπο να προσπεράσουν με 28-29 (17΄).

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Σούλερ για τον οποίο δεν είχε αντίδοτο η άμυνα του Ηφαίστου, βρέθηκε μπροστά ακόμη και με +7 (39-46, 26'). Η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν πολύ κακή με άσχημα ποσοστά και αρκετά λάθη, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ακόμη περισσότερο ο Ηρακλής (42-50, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Η ομάδα της Λήμνου με τους Σταμάτη και Έβανς βρήκε σκορ και πήρε το προβάδισμα (60-56, 35'). Με σοβαρότητα στην άμυνα μέχρι το τέλος του ματς, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν τελικά στη νίκη και μάλιστα εύκολα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος έπαιξε άμυνα τη σωστή στιγμή, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 55% στο δίποντο και βρήκαν 15 πόντους από τα 12 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σταμάτης τελείωσε με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό απόγευμα οι Χάνλαν και Τέπιτς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έβανς είχε 16 πόντους και 13 ριμπάουντ!

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 36-15.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος το 66% στις βολές. Ο Ηρακλής την καθίζηση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Ντέιβις ύστερα από την alley oop πάσα του Σούλερ που έκανε το σκορ 8-9.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65