ΑΕΚ - Ρέθυμνο 81-74 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Στο τρίτο ραντεβού που είχαν σε λιγότερο από ένα μήνα, η ΑΕΚ επικράτησε του Ρεθύμνου με 81-74, παρά τα δύσκολα που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι. Κορυφαίος ο Σάκοτα (23π.), ντεμπούτο για Χάρις και... πρόταση γάμου!

3/3 για την ΑΕΚ κόντρα στο Ρέθυμνο και 2/3 στην Basket League!

Οι Κρητικοί δυσκόλεψαν αρκετά την «Βασίλισσα», η οποία κατάφερε κι έφτασε στην νίκη με 81-74, για την 3η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν βρεθεί στο +13 (29-16), αλλά οι Αμερικανοί των φιλοξενούμενων δεν σταμάτησαν να σκοράρουν στην 3η περίοδο (19-31 επιμέρους), ενώ έφτασαν μέχρι και στο +8 (51-59). Χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ είχε 3 ριμπάουντ, ενώ οι αντίπαλοι 10.

Κορυφαίος ο Σάκοτα (23π.), ακολούθησε ο Τζέιμς (16), ο Λαρεντζάκης (12) και ο Μπάρλοου (11). Ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα έκανε ο Μάνι Χάρις, ο οποίος σε 09:30 είχε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από τους Κρητικούς ξεχώρισαν οι Μούντι (17π.), Ντάνιελς (13), Μέντλοκ (13) και Ρόμπερτσον (11).

Συγκινητική στιγμή στο ημίχρονο, με έναν φίλο της ομάδας να κάνει πρόταση γάμου στην αγαπημένη του!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαμε μία... επανάληψη του ματς του Κυπέλλου. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα, έκανε λάθη, έβρισκε πόντους από τον Μαυροειδή, και το Ρέθυμνο πίεζε (6-7, 5'), με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρή διαφορά στο 10' (17-12). Η είσοδος του Σάκοτα στην δεύτερη περίοδο έφερε... ανάσα, καθώς ο αρχηγός της ομάδας με έμμεσο τρίποντο πήγε στο +11 (27-16, 12'), για να τη φτάσει ο Σι στο +13 (29-16, 15'). Οι Αμερικανοί, όμως, των φιλοξενούμενων βοήθησαν ώστε να μειωθεί η διαφορά στο ημίχρονο (37-30).

Οι εκ των ΗΠΑ παίκτες του Ρεθύμνου συνέχισαν να σκοράρουν στην 3η περίοδο, ειδικά πίσω από τα 6.75, και με σερί 16-0 (από 42-32, 42-48, 25') πέρασαν μπροστά, για να φτάσουν στο +8 (51-59 28') και να κρατήσουν το προβάδισμα στο 30' (56-61). Χαρακτηριστικό είναι ότι το επιμέρους σκορ ήταν 19-31, υπέρ των Κρητικών, την στιγμή που είχαν βάλει 30 πόντους συνολικά στο πρώτο 20λεπτο. Η ΑΕΚ πήρε μόλις 3 ριμπάουντ, ενώ το Ρέθυμνο 10!

Η «Βασίλισσα» πέρασε ξανά μπροστά με τον Τζέιμς (62-61, 32'), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα (62-66, 34'). Το σερί 11-0 των γηπεδούχων έδωσε και πάλι... πνοή (73-66, 35'), καθώς η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα μαζεμένα λάθη του Ρεθύμνου (4) και έπαιζε άμυνα. Τελικώς, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2/3 στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 81-74.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ... συνετίστηκε στην 4η περίοδο, εκμεταλλεύτηκε τα μαζεμένα λάθη του Ρεθύμνου και τα έκανε πόντους (23). Μοίρασε 5 παραπάνω ασίστ (5) και έκανε μόλις 1 λάθος στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο αρχηγός, Ντούσαν Σάκοτα, φώναξε ξανά «παρών» και μέτρησε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντελρόι Τζέιμς είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΤρέιΒον Ράιτ σε περίπου 11 λεπτά δεν προσέφερε τίποτα στο Ρέθυμνο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 11-0 της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο σφράγισε την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο την ήττα και η ΑΕΚ την κακή 3η περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το «κόψιμο» του Γιαννόπουλου στον Ελόνου, με τον Χριστοδούλου να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να καρφώνει!

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.