ΑΕΚ - Περιστέρι 97-101: Ούτε τώρα η Ένωση, έφυγε από τα χέρια της η 6η θέση (vid)

Το Περιστέρι υποχρέωσε την ΑΕΚ σε μία ακόμη εντός έδρας ήττα (101-97), πλέον η 6η θέση κρίνεται στα ματς του Κολοσσού και του ΠΑΟΚ. Συμπλήρωσε ένα γύρο χωρίς εντός έδρας νίκη η ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ Betsson συμπλήρωσε ένα γύρο χωρίς εντός έδρας νίκη (τελευταία απέναντι στο Μαρούσι στις 9/12) και πλέον η υπόθεση της 6ης θέσης θα κριθεί στα ματς του ΠΑΟΚ (στην έδρα της Καρδίτσας) και του Κολοσσού (εντός έδρας με το Μαρούσι).

Το Περιστέρι επιβλήθηκε με 101-97 σε ένα ματς με θεότρελο ρυθμό και υψηλό σκορ, είδε τον Τζο Ράγκλαντ να οδηγεί με μαεστρία (19π., 10 ασίστ), ενώ ο Ζερμέιν Λαβ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους.

ΑΕΚ - Περιστέρι: Το ματς

Δύο ομάδες πάνω από τους 50 πόντους. Με εξαιρετικά στατιστικά, ελάχιστα ριμπάουντ και τον Ζερμέιν Λαβ να δίνει μία απίθανη, συνάμα ολιγόλεπτη παράσταση με 16 πόντους σε 9:30!

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την περιφέρειά του (6/9 τρίποντα), η ΑΕΚ επέδειξε πρωτόγνωρη πειθαρχεία στις ελεύθερες βολές (18/18) και το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά.

Και ας πήρε κεφάλι 9 πόντων δύο φορές το Περιστέρι (15/21 δίποντα, 6/9 τριπ.). Αιτία πέρα από τον Λαβ, ένα μίνι ξέσπασμα του Μήτρου Λονγκ.

Τι έχει να αντιπαραθέσει η ΑΕΚ; Εκτός από τον ΜακΡέι (11π.) είχε και τον Αγραβάνη ν δίνει λύσεις (9π.), όπως και τον πάντα σταθερό Κουζέλογλου, ο οποίος στήριξε την ΑΕΚ όταν ξέφυγε το Περιστέρι.

Η ΑΕΚ στερήθηκε τον Μπράντον Νάιτ, ο οποίος αγωνίστηκε για πέντε λεπτά προτού τραυματιστεί, ενώ μετά το ματς έγινε γνωστό ότι ο Κουζμίνσκας έπαιζε με πυρετό.

Στο δεύτερο μέρος, το Περιστέρι έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10, με την ΑΕΚ να αντιδράει χάρη στον ΜακΡέι, ο οποίος έκανε τα πάντα σε άμυνα (2 τάπες) και επίθεση (8π. σε κάτι σχεδόν έξι λεπτά).

Η προσθήκη του Κουζμίνσκας στο σκοράρισμα, επέτρεψε στην ΑΕΚ να προηγηθεί με διαφορά ενός πόντου (66-65, σερί 11-0).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν ακατάπαυστα, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει σοβαρή διαφορά.

Ο Κουζέλογλου πρωταγωνίστηκε για την ΑΕΚ και ο Ντάγκουμπιτς για το Περιστέρι.

Κάπως έτσι, μετά από 3 περιόδους, το σκορ ήταν ανοικτό σε όλα τα ενδεχόμενα (76-76).

Στο ξεκίνημα της 4ης, το Περιστέρι έχασε τον Τόμπσον με 5 φάουλ (9 πόντους με 4/4 δίποντα σε λιγότερα από 9 λεπτά), με την ΑΕΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με κλέψιμο και γκολ φάουλ του Νετζήπογλου (83-80), το οποίο... έσβησε άμεσα ο Ράγκλαντ (83-83).

Στα μέσα της περιόδου, πέντε απανωτοί πόντοι του ΜακΡέι (έφτασε στους 23) επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 90-85.

Αντεπίθεση από το Περιστέρι

Στο όριο των τριών λεπτών, το Περιτσέρι πήρε το προβάδισμα με 94-93, χάρη σε λέι απ του Ράγκλαντ.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Περιστερίου βρέθηκε στις βολές (1:52 για το φινάλε) και με 2/2 βολές έκανε το σκορ 93-96.

Η ΑΕΚ αστόχησε ξανά, το Περιστέρι πήγε ξανά στις βολές για να μεγαλώσει το σερί του με τον Λονγκ (9-0 και 98-93).

Ο ΜακΡέι διατήρησε τις ελπίδες της ΑΕΚ ζωντανές με λει απ για το 95-98. Το Περιστέρι αστόχησε σε ένα... σκοτωμένο σουτ, αλλά ο Λαβ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και οδηγήθηκε στις βολές (12.4 πριν το τέλος). Με ψυχραιμία έκανε το 100-95.

Ο Κουζμίνσκας μείωσε σε 97-100, ο Κασελάκης πήγε εκ νέου στις βολές. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη (101-97).

Ο Ραντλ επιχείρησε να κρατήσει την ΑΕΚ στο ματς, αλλά το τρίποντό του ήταν airball.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 9-0 που έκανε στο τέλος το Περιστέρι και γύρισε το ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζο Ράγκλαντ είχε 19 πόντους και 10 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ραντλ μέτρησε μόλις 2 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τζόρνταν ΜακΡέι έχει 27 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λαβ είχε 20 πόντους και ο Ρένφρο 16.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι είχε 10/20 τρίποντο.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Το Περιστέρι είχε επικρατήσει me 89-78.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι περιμένει την ομάδα που θα τερματίσει στην 6η θέση (θα είναι ο πρώτος αντίπαλός της στον 3ο γύρο), ενώ η ΑΕΚ δεν γνωρίζει ακόμα την τελική κατάταξη και αν θα παίξει στο 1-6 ή στο 7-12.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101.

@Photo credits: eurokinissi