Καρδίτσα - Παναθηναϊκός 82-99: Ο Παπαγιάννης το... απόλυτο ματς, «σβηστoί» οι πράσινοι ενόψει «διαβολοβδομάδας» (vids)

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι... άχαστος με 10/10 δίποντα, ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από την Καρδίτσα (82-99) λίγο πριν από την «διαβολοβδομάδα» με Βίρτους και Βιλερμπάν. Μποχωρίδης και Γ. Καλαϊτζάκης εκμεταλλεύτηκαν το χρόνο συμμετοχής τους.

Λένε ότι οι νίκες και οι καλές εμφανίσεις είναι το καλύτερο «γιατρικό» για να ξεπεραστούν βαριές ήττες.

Και ο Παναθηναϊκός αυτό θέλησε να πετύχει στην Καρδίτσα απέναντι στους νεοφώτιστους. Μπορεί να μην «έπιασε» υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά έπαιξε τόσο.... όσο χρειαζόταν για να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας, να κατεβάσει ταχύτητα και να πάρουν χρόνο συμμετοχής παίκτες που έχουν περιορισμένη παρουσία στα ματς της Euroleague.

Βέβαια εκείνος που έκλεψε ολοκληρωτικά την παράσταση ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος είχε το απόλυτο με 10/10 δίποντα και 20 πόντους! Από εκεί και πέρα οι Λευτέρης Μποχωρίδης και Γιώργος Καλαϊτζάκης εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την παρουσία τους στο παρκέ σημειώνοντας από 14 πόντους ο καθένας.

Το ματς

Η διαφορά δυναμικότητα αποτυπώθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να βάλει από νωρίς ένα τέλος στην υπόθεση της νίκης και παρά το συνεχόμενο rotation του Ράντονιτς δεν έχασε τον ρυθμό που προσπάθησε να επιβάλλει. Μπορεί κάποιες ατομικές ενέργειες των Μπεχάιμ και Γόντικα να κρατούσαν την Καρδίτσα στις διψήφιες παρυφές αλλά οι περισσότερες λύσεις των «πρασίνων» και η ευστοχία σε δίποντα (5/5 στο δεκάλεπτο) και τρίποντα (4/7 στο δεκάλεπτο) του είχαν κρατήσει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (19-27 στην α' περίοδο).

Στο ίδιο μήκους κύματος και η δεύτερη περίοδος. Ο Παναθηναϊκός «χτυπούσε» μέσα από το καλάθι (σ.σ. Παπαγιάννης 5/5 δίποντα στο ημίχρονο) με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +25 (31-56) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (38-57). Στο πρώτο μισό του ματς οι «πράσινοι» είχαν επιβάλλει ολοκληρωτικά τον ρυθμό τους, εξαιρετικό ματς είχε κάνει ο Μποχωρίδης και με 81% στα δίποντα (13/16) δεν άφηναν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, οι οποίοι τα περίμεναν όλα από τον Μπεχάιμ, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με 14/35 εντός παιδιάς.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης συνέχισε να είναι άχαστος και να εκμεταλλεύεται όλες τις μπάλες μέσα στο καλάθι της Καρδίτσας. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε την 3η περίοδο έχοντας 20 πόντους με 10/10 δίποντα (!) αριθμός... πραγματικά εξωπραγματικός. Ουσιαστικά δεν είχε αντίπαλο απέναντί του αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων οι γηπεδούχοι ούτε τα παράτησαν, ούτε είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Μπέιτμον είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Μπεχάιμ με αποτέλεσμα να «ροκανίσουν» την διαφορά και να μειώσουν έως και 15 πόντους σε αυτό το διάστημα (56-71) πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 59-76.

Ο δείκτης του σκορ «έπεσε» και στους 13 πόντους ύστερα από ένα τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη (65-78 στο 31') αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να διατηρήσει ένα προβάδισμα χωρίς... άγχος έως το τέλος του αγώνα (70-92 στο 36'). Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης είχε πραγματοποιήσει το καλύτερο φετινό ματς, ενώ ο Μαυροβούνιος προπονητής ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα, ενώ κράτησε τον Παπαγιάννη στον πάγκο καθ' όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός πήρε την διαφορά μεταφέροντας τη μπάλα μέσα στο καλάθι όπου πήρε τους 48 από τους 99 πόντους του, παίκτες έκαναν το step up (Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης) και κάπως έτσι οι «πράσινοι» μπόρεσαν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο.

MVP: Δεν είχε αντίπαλο ο Γιώργος Παπαγιάννης καθώς σε 21:33 είχε 20 πόντους με το εντυπωσιακό 10/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης είχε άλλους 14 πόντους με 6/9 εντός παιδιάς.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Δεν βοήθησε ο Ντελόριερ την Καρδίτσα βάσει των όσων περιμένουν οι νεοφώτιστοι από εκείνον.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν στο ίδιο παρκέ βρίσκονται τρία αδέρφια, αποτελεί από μόνος του ένα σπάνιο γεγονός. Κι όμως έλαβε χώρα στην Καρδίτσα καθώς αγωνίστηκαν ταυτόχρονα οι Παναγιώτης και Γιώργος Καλαϊτζάκης στον Παναθηναϊκό, όπως επίσης και ο Αλέξανδρος Καλαϊτζάκης στην Καρδίτσα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά τα 10/10 δίποντα του Παπαγιάννη, αλλά και τα συνολικά δίποντα του Παναθηναϊκού με 24/32.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ήταν ανάγκη για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το rotation και να πάρουν χρόνο συμμετοχής και άλλοι παίκτες. Και το κέρδος για τον Ράντονιτς είναι ότι ανταποκρίθηκαν οι περισσότεροι από αυτούς, ενώ μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής. Μόνο ο Χουγκάζ δεν πάτησε παρκέ. Κάπως έτσι πήραν ανάσες όλοι οι παίκτες ενόψει των δύο «must win» αγώνων με Βίρτους και Βιλερμπάν. Από εκεί και πέρα αυτό το ματς αναμένεται να ανεβάσει και την ψυχολογία του Παπαγιάννη. Άλλωστε δεν έχει κάποιος κάθε μέρα 10/10 δίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99