Προμηθέας - Ιωνικός 88-84: Νίκη με ματσάρα Αγραβάνη που άγγιξε το triple-double (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Προμηθέας επικράτησε δύσκολα του αξιόμαχου Ιωνικού με σκορ 88-84, πανηγύρισε το 7-1 τη φετινή σεζόν στην Πάτρα κι έκανε ακόμη ένα βήμα για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης στην Basket League χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Δημήτρη Αγραβάνη (33π., 9ριμπ., 8ασ.).

O Προμηθέας παρατάχθηκε κόντρα στον Ιωνικό έχοντας μια από τις τρεις πιο αποτελεσματικές έδρες του πρωταθλήματος κι εν τέλει, επικράτησε με 88-84 απέναντι στους Νικαιώτες που είχαν στη διάθεσή τους τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος αποδεσμεύτηκε από τον Τρίτωνα και ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους. Έτσι η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε ακόμη ένα βήμα για την τετράδα έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη.

Ο αγώνας

Η τριπλέτα των Αγραβάνη, Γκραντ και Σίμπσον κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ιωνικό, εκεί όπου οι γηπεδούχοι σούταραν με 81% στο δίποντο (9/11), κατέβασαν 4 επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκαν με 25-22.

Στη συνέχεια ο Άντριτς ανέβασε τη διαφορά στο +7 για τους Πατρινούς (32-25, 11') ωστόσο ο Ιωνικός έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε 32-36 με το layup του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στα 5:51 για το ημίχρονο. Παρ' όλα αυτά, ο Προμηθέας ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-46 κόντρα στον Ιωνικό που επέμεινε στο μακρινό σουτ (6/17 τρίπ.).

Μάλιστα ο Γκάντι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 62-52 στο 24' ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 74-65 με τις βολές του Άντριτς για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που επέβαλλε τον ρυθμό της.

Ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 84-81 με το τρίποντο του Τζόλου. Ο Χάμιλτον με νέο τρίποντο μείωσε σε 86-84 ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης κέρδισε φάουλ κι έκανε το 87-84 με 1/2 βολές στα 50.8". Οι Νικαιώτες αστόχησαν σε τρίποντο και ο Αγραβάνης με 1/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη των γηπεδούχων με σκορ 88-84.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση του Προμηθέα όταν ο Ιωνικός μείωσε σε 84-81 με το τρίποντο του Τζόλου. Γκραντ και Αγραβάνης (από τη γραμμή των βολών) σφράγισαν τη νίκη των Πατρινών.

Ο MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης είναι η απάντηση σε κάθε ερώτηση που αφορά τη νίκη επί του Ιωνικού, σημειώνοντας 33 πόντους με 5/8 βολές, 14/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα στα 32:58 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκραντ βοήθησε τον Προμηθέα με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14/14 δίποντα του Αγραβάνη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης φιγουράρει πλέον στην κορυφή της λίστας των σκόρερ στην ιστορία του Προμηθέα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ιωνικός κόντραρε ως το τέλος το ματς όμως ο Προμηθέας κατέκτησε το ροζ φύλλο, έχοντας ως σημείο αναφοράς στο παιχνίδι του τον Αγραβάνη που ήταν ασταμάτητος.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας κυριάρχησε στο ματς του πρώτου γύρου και έφτασε στην επικράτηση μέσα στο κλειστό της Νίκαιας με 88-65. Έτσι κι αλλιώς, δεν τίθεται ζήτημα ισοβαθμίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 47-46, 74-65, 88-84.