Απόλλων Πάτρας - Παναθηναϊκός: Σερί 18-0 για τους «πράσινους»

Σταυρούλα Μουστακάτου

Ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18-0 πραγματοποίησαν οι πράσινοι κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους με τον Απόλλωνα, βάζοντας... σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός «φιλονεξείται» από τον Απόλλωνα στην Πάτρα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και είδε το σύνολο του Νίκου Βετούλα να πιέζει αρκετά με το ξεκίνημα του αγώνα.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» έβαλαν... γκάζια από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι και το ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα, έτρεξαν σερί 18-0, μετατρέποντας το 16-19 του 9ου λεπτού σε 16-37 που διαμορφώθηκε στο 5:29 της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη. Περίπου 6 αγωνιστικά λεπτά δηλαδή!

Σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας σκόραρε μόλις 7 πόντους και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 23-47.