Προμηθέας - ΑΕΚ 88-71: Οι Πατρινοί για repeat, η «Βασίλισσα»... ψάχνεται (vid)

Ο Προμηθέας πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup, διαλύοντας την ΑΕΚ (88-71), η οποία... έσκασε στο 2ο ημίχρονο. Σούπερ Ρογκαβόπουλος, εξαιρετικοί Ρέι και Χαντ.

Το πρώτο ημίχρονο στην Πάτρα προμήνυε ένα ντέρμπι. Το φινάλε του ημιτελικού ανάμεσα στον Προμηθέα και την ΑΕΚ διέθετε εντελώς άλλη πλοκή. Έναν καταιγιστικό Προμηθέα και μία ΑΕΚ που μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά... ξεφούσκωσε σε άμυνα και (κυρίως) επίθεση (88-71 το τελικό σκορ).

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος συνέχισε την παράδοση που θέλει πρώην παίκτες της ΑΕΚ να κάνουν καλά ματς απέναντι στη «Βασίλισσα». Και ο «Ρόγκα», τελικά, έκανε κάτι καλύτερο. Σαρωτικός κοντά στο καλάθι, με 16 πόντους, πρόσφερε λύσεις και στην άμυνα (8 ριμπ.), αλλά και τρεις ασίστ.

Η ΑΕΚ περιορίστηκε και αυτό φάνηκε στο 2ο ημίχρονο, στις ατομικές προσπάθειες του Μάνι Χάρις και του Μπράιαν Ανγκόλα. Όταν οι δύο παίκτες σταμάτησαν να σκοράρουν, οι επιθετικές επιλογές έγιναν κακές, η ομάδα του Δέδα δεν είχε δημιουργία (13 ασίστ για 12 λάθη), τα τρίποντα... πρόδωσαν την ΑΕΚ (9/30) και κάπως έτσι φτάσαμε σε ένα επικό ξέσπασμα του Δέδα σε ένα από τα τελευταία τάιμ άουτ.

Ο Προμηθέας διέθετε μία τετράδα παικτών (μαζί με τον Ρογκαβόπουλο) που έκανε τα πάντα στο ματς: Ρέι 19 πόντους, Χαντ 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, Μάιλς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο ρυθμός ξέφρενος. Και οι δύο ομάδες έκαναν πραγματικότητα αυτό που έλεγαν από την αρχή της προετοιμασίας. Μπόλικο τρέξιμο, αρκετοί αιφνιδιασμοί. Αλλά και πολλά λάθη (η ΑΕΚ είχε 1 ασίστ και 6 λάθη στο 1ο δεκάλεπτο) και αστοχία (ο Προμηθέας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 2/14 τρίποντα).

Από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Προμηθέας έδειξε τη διάθεση να χτυπήσει την ΑΕΚ κοντά στο καλάθι. Ο Ντάριο Χαντ έκανε ό,τι ήθελε, ενώ και ο Νικος Ρογκαβόπουλος, απέναντι στην παλιά του ομάδα, ήταν καταλυτικός (8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ στο πρώτο μέρος).

Η ΑΕΚ έδωσε τα ηνία σε Μάνι Χάρις και Μπράιαν Ανγκόλα, τους δυο καλύτερους σκόρερ της ομάδας. Δεν είναι τυχαίο πως οι δυο τους είχαν τους 23 απ' τους 39 πόντους της ομάδας του.

Ο Προμηθέας κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους (12-7) και αργότερα με έξι (28-22), προτού η ΑΕΚ αρχίσει να παίρνει πόντους απ' την περιφέρεια. Δύο καλάθια το Χάρις έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση... βολής (30-29 και 34-33), ωστόσο οι Πατρινοί κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου.

Προμηθέας για... φίλημα

Η τρίτη περίοδος ήταν μια άλλη υπόθεση. Ο Προμηθέας κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Από το +3, βρέθηκε στο +12 (55-43) με το τρίποντο (και κερδισμένο φάουλ) του Μάιλς. Και από εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ κυνηγούσε στο σκορ.

Μόνο που ο Προμηθέας αντί να χάσει τη διαφορά την αύξανε. Ο Ρογκαβόπουλος συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα (60-46) και ο Ρέι, στην αμέσως επόμενη φάση, έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στους Πατρινούς

Ένα λέι απ του Αγραβάνη, μετά από κλέψιμο των παικτών του Κασιμίρο, έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους (68-48).

Η καταστροφική για την ΑΕΚ και ονειρεμένη για τον Προμηθέα 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 31-18 και ενώ οι Πατρινοί είχαν το προβάδισμα με 26-9!

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ επιχείρησε να μειώσει. Έφτασε μέχρι το -12 (73-61), αλλά μέχρι εκεί. Ο Προμηθέας είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όταν ο Προμηθέας από το 42-39, βρέθηκε στο 58-46, με επιθετικό κρεσέντο.

Ο ΜVP: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος. Απέναντι στην παλιά του ομάδα μέτρησε 16 πόντους (6/12), 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 24:52.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αρκετοί, αλλά ο Γιώργος Μπόγρης έπρεπε να προσφέρει περισσότερα, λόγω εμπειρίας. Κακές και οι περισσότερες επιλογές του Γέλοβατς, παρά τους 12 πόντους.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τζεράι Γκραντ έκανε θραύση και στις δύο πλευρές του παρκέ (9π., 4 ριμπ.), μεγάλη η προσφορά του Γκάντι στα 22 λεπτά στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι δύο ομάδες έκαναν... θραύση στα ριμπάουντ, με τον Προμηθέα να «κατεβάζει» 43 ριμπάουντ (35-8) και την ΑΕΚ 39 (28-11)

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το απίθανο κάρφωμα του Κέντρικ Ρέι, μπροστά απ' τον Χουάν Βαουλέτ, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Πιο έτοιμος ο Προμηθέας, ήταν ξεκάθαρο μετά το τέλος του αγώνα. Με περισσότερες λύσεις, τόσο ποιοτικά, όσο και ποσοτικά. Η ΑΕΚ... κόλλησε όταν σταμάτησαν να σκοράρουν οι Χάρις και Ανγκόλα. Φάνηκε η απουσία φιλικών αγώνων τις τελευταίες 15 ημέρες.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-59, 88-71