Χοκς - Καβαλίερς 108-121

Με τον Τσάνινγκ Φράι να σημειώνει 27 πόντους (7/9 τριπ.) από τον πάγκο και τους Τζέιμς, Έρβινγκ και Λαβ για άλλη μια φορά σε πολύ καλό βράδυ, οι Καβαλίερς επικράτησαν με 121-108 των Χοκς στην Ατλάντα και έκαναν το 3-0 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής.

Παρότι οι Χοκς για τρία δωδεκάλεπτα έδειχναν αποφασισμένοι και ικανοί να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στην ημιτελική σειρά της Ανατολής κόντρα στους Καβαλίερς, η ομάδα του ΛεΜπρον Τζέιμς κατάφερε να λυγίσει ξανά τα «Γεράκια», κάνοντας το «break» μέσα στην Ατλάντα με 121-108 και πλέον απέχει μόλις μία νίκη από τους τελικούς της Περιφέρειας.

Οι Χοκς ξεκινώντας δυναμικά έκλεισαν στο +10 το πρώτο μέρος (63-53), ενώ από τη θέση του οδηγού ξεκίνησαν και την τέταρτη περίοδο (91-85), προτού οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιήσουν το εντυπωσιακό του επιθετικό ξέσπασμα.

Με επιμέρους σκορ 36-17 στα τελευταία δώδεκα λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Τάιρον Λου, με τον Τσάνινγκ Φράι να εξελίσσεται σε ανέλπιστο πρωταγωνιστή της σημειώνοντας 27 πόντους (7/9 τρίπ.), κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα και να φτάσει στο τελικό 121-108 και πλέον βρίσκεται με με το ένα πόδι στους τελικούς της Ανατολής.

Τρομερή εμφάνιση από τον ΛεΜπρον Τζέιμς που για ακόμα μία αναμέτρηση ήταν απολαυστικός, «αγγίζοντας» το triple-double με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στους 24 πόντους σταμάτησε και ο Έρβινγκ. Double-double με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ από τον Λαβ.

Από πλευράς ηττημένων, ο Χόρφορντ πέτυχε 24 πόντους, ενώ ο Τιγκ είχε 19 πόντους και 14 ασίστ. Πάτερσον και Μίσλαπ πρόσθεσαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

21/39 τρίποντα για τους νικητές, 16/34 για την ομάδα της Ατλάντα!

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 63-53, 91-85, 121-108

KΑΒΑΛΙΕΡΣ-ΧΟΚΣ 3-0

Game 1: Καβαλίερς-Χοκς 104-93
Game 2: Καβαλίερς-Χοκς 123-98
Game 3: Χοκς-Καβαλίερς 108-121
Game 4: Χοκς-Καβαλίερς 8/5
Game 5: Καβαλίερς-Χοκς 10/5*
Game 6: Χοκς-Καβαλίερς 12/5*