Φίλιππος Βέροιας - Απόλλων Πατρών 63-77

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Με καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο ο Αππόλων Πατρών νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας (63-77) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Απόλλων Πατρών προκρίθηκε στην επόμενη φάση επικρατώντας στην Βέροια του Φίλιππου με 63-77. Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην ανωτερότητα των Πατρινών.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα στην τρίτη περίοδο μπήκαν αποφασισμένοι και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να πατήσουν το γκάζι και να πάρουν διψήφια διαφορά πόντων, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι Πατρινοί για την είσοδό τους στην «οκτάδα» θα αντιμετωπίσουν στην έδρα τους τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-40, 47-61, 63-77

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1τρ., 8ριμπ.), Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 10, Κασάμπαλης 15, Αργύρης, Τριχόπουλος 13 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 5.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 8, Γκάλογουει 12 (2), Σκορδίλης 18 (14 ρ.), Πεν 3 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης 8, Μπατής 4, Ελ Αμίν 16 (2), Μολφέτας, Νιφόρας.