Mundobasket 2014: Τουρκία-Φινλανδία 77-73

Νίκος Μαρούδας

Η Τουρκία ισοφάρισε σε 68-68 τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος, πήγε το παιχνίδι με την Φινλανδία στην παράταση και εκεί πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο Mundobasket με 77-73.

Η Τουρκία ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στη Φιλανδία, που μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στη παράταση με 77-73, με τους Φινλανδούς να... αυτοκτονούν στο φινάλε!

Πιο δυνατά άρχισε το παιχνίδι η Φινλανδία, που πήρε από νωρίς το προβάδισμα και κατάφερε να προηγηθεί με 10-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει, με τους Φινλανδούς να έχουν υποβάλει τον ρυθμό τους... Έτσι, το 12-15 έγινε πολύ γρήγορα 16-25 με επί μέρους σκορ 10-4, με την Φινλανδία πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνο να στέλνει την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (16-28). Τελικά, το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους Τούρκους πίσω στο -14 (27-41) και χρειάζονταν μια τεράστια ανατροπή για να μπουν και πάλι στο ματς.

Τα πρώτα 8 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κύλησε όπως το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Φινλανδία να κρατάει την διαφορά σταθερά στους 10 πόντους. Όμως, από το 28' και μετά η Τουρκία ξεκίνησε τη δική της αντεπίθεση, που είχε σαν αποτέλεσμα να μειώσει στους 6 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-59).Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο συγκλονιστικό της αναμέτρησης, καθώς η Τουρκία γνώριζε πως είναι η τελευταία της ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Αρχικά μείωσε στους 2 (57-59) και στο 36' πήγε το παιχνίδι στον πόντο (61-62) με κάρφωμα του Ασίκ, για να έρθει ο Κόπονεν και με τρίποντο να δώσει ανάσα στη Φινλανδία τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (61-65). Ίδια απάντηση από την Τουρκία με τον Αρσλάν να μειώνει εκ νέου στον πόντο (64-65), πριν ο Μέρφι κάνει το 64-68 με νέο τρίποντο. Ο Πρέλντιτς 1:58 πριν το τέλος με 1/3 βολές έκανε το 65-68, οι Φινλανδοί κρατούσαν το παιχνίδι στο χέρι τους, ωστόσο αστόχησαν στην επίθεση τους και στη συνέχεια δεν έκαναν φάουλ στη τελευταία επίθεση των Τούρκων, δίνοντας την ευκαιρία στον Ακιόλ με τρίποντο 4'' πριν το τέλος να κάνει το 68-68 και να στείλει το ματς στη παράταση.

Εκεί η Τουρκία είχε τη ψυχολογία και την ηρεμία και χειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι. Έτσι πήρε το προβάδισμα αμέσως με 70-68 και δεν το έχασε ποτέ, φτάνοντας στο τελικό 77-73, έχοντας χάσει νωρίτερα αρκετές ευκαιρίες να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι, όπως και οι Φινλανδοί να πάρουν και πάλι το προβάδισμα.