Φινλανδία - Ισλανδία 83-79

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Φινλανδία νίκησε την Ισλανδία με 83-79 σε ματς το οποίο δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Στους «16» με την Ιταλία.

Η οικοδέσποινα Φινλανδία επικράτησε της Ισλανδίας με 83-79 και ευχαρίστησε το κοινό της το οποίο γέμισε τις εξέδρες του γηπέδου.

Η αναμέτρηση δεν είχε βαθμολογικό χαρακτήρα αφού οι Φινλανδοί γνώριζαν πως είχαν πάρει τη δεύτερη θέση στον όμιλο κι έτσι οι χαλαρές άμυνες πρωταγωνιστούσαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με τους Μάρκανεν και Σάλιν και οι φιλοξενούμενοι με τους Στέφανσον και Πάλσον κρατούσαν σε ισορροπία το σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Ισλανδοί έδειξαν μία σοβαρότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα κρατώντας σε ολόκληρη την περίοδο τους αντίπαλούς τους στους 10 πόντους. Αυτό ήταν και το στοιχείο το οποίο τους έδωσε προβάδισμα με 52-61 (31').

Ο Σάσο Σάλιν είχε διαφορετική άποψη και με τρία τρίποντα όχι μόνο ξεκίνησε την αντεπίθεση των Φινλανδών, αλλά έδωσε και το προβάδισμα με 69-67 (35'). Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και οι οικοδεσπότες τις έκαναν καλύτερα με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν μία ακόμη νίκη σκορπώντας ενθουσιασμό στους συμπατριώτες τους που γέμισαν το γήπεδο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 40% στο τρίποντο αντί μόλις 25 των Ισλανδών και πήραν 38 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 10 επιθετικά.

Το σκορ από τους παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο έληξε 38-19 επιβεβαιώνει το μεγαλύτερο «βάθος» των Φινλανδών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σάσο Σάλιν τελείωσε με 17 πόντους έχοντας 1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

Ο Λόουρι Μάρκανεν σκόραρε 23 πόντους (3/6δ., 3/6τρ., 8/8β.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλοι οι παίκτες των Ισλανδών έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-71, οι Ισλανδοί έκαναν λάθος και στην άλλη πλευρά μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ ο Μάρκανεν ευστόχησε σε τρίποντο (78-71).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζέραλντ Λι είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Φινλανδοί το κακό τρίτο δεκάλεπτο και οι Ισλανδοί τα 6/21 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Σάλιν πίσω από το κέντρο του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 52-59, 83-79