Απόλλων Πάτρας - Ολυμπιακός 70-87 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση ένα διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε καλό μπάσκετ και έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων νίκησε «καθαρά» τον Απόλλωνα με 70-87.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην Πάτρα κι επικράτησε του Απόλλωνα με 70-87. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν απόλυτα σοβαροί, συγκεντρωμένοι και δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους γηπεδούχους να τους αμφισβητήσουν, με εξαίρεση το διάστημα από 14' έως και το ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο αντιμετώπισαν με σεβασμό τον αντίπαλο και πολύ γρήγορα βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων η οποία με τον χρόνο να περνά, αυξανόταν. Ο Ντομινίκ Ουότερς στο 14' έκανε το 18-38. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν 5/5 συνεχόμενα τρίποντα (3 ο Χίκι, 2 ο Βεργίνης) και με 15-2 επιμέρους σκορ μείωσαν σε 33-42 (17') ενώ λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια οι ομάδες, με καλάθι του Χίκι σε αιφνιδιασμό ο Απόλλων μείωσε ακόμη περισσότερο (40-46, 20').

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο όσο έβρισκαν σκορ πίσω από τα 6.75 έμεναν ανταγωνιστικοί (48-55, 25'). Όταν η άμυνα του Ολυμπιακού ανέβασε το επίπεδό της ακολούθησαν πολλά λάθη από τους Πατρινούς τα οποία μετουσίωσαν σε πόντους οι Πειραιώτες και ξέφυγαν με 51-70 (29').

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πάτρικ Γιανγκ να παίρνει χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα που διαθέτει στο ρόστερ σε ότι αφορά και την ποιότητα και την ποσότητα σε σχέση με τον Απόλλωνα. Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ στα στατιστικά ξεχώρισαν τα 10/24 τρίποντα (41%), δίποντα (20/38, 52%) και είχε 22 ασίστ αντί 9 των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 21:55 είχε 15 πόντους (4/5δ., 2/5τρ., 1/1β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

Από κοντά κι ο Έρικ Γκριν με 13 πόντους (2/3δ., 3/4τρ.), ένα ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ τα 'σπασε έχοντας 2/12 σουτ σε 24:29 που έπαιξε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 25' το σκορ ήταν 48-55, αλλά με σερί 11-0 του Ολυμπιακού μετατράπηκε σε 48-66 (28') και κάπου εκεί κρίθηκε ο νικητής.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κεμ Μπιρτς τελείωσε το ματς με 12 πόντους κι 6 ριμπάουντ ενώ μετά από καιρό βοήθησε κι ο Ματ Λοτζέσκι με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Απόλλων τα 17 λάθη από τα οποία οι Πειραιώτες σκόραραν 24 πόντους. Ο Ολυμπιακός τα 16 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης στην πρώτη περίοδο έστησε το pick 'n' roll με τον Κεμ Μπιρτς και η φάση ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Καναδού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάλι ο Μπιρτς κάρφωσε εντυπωσιακά ύστερα από άλεϊ ουπ πάσα του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87

Απόλλωνας (Σκουρτόπουλος): Χίκι 14 (3), Μπαρτ 6, Σλαφτσάκης, Καλινόσκι 9 (1), Ρέινς 2, Στόκτον 7, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 12 (6ριμπ, 1κλεψ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (2ριμπ, 4ασ), Μάντζαρης 2 (5ριμπ, 5ασ), Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2τριπ, 5ριμπ), Γουότερς 5 (1τριπ, 3ριμπ, 4ασ), Αγραβάνης 3 (1τριπ, 2ριμπ) Μιλουτίνοφ 11, Λοτζέσκι 9 (1τριπ, 7ριμπ, 3ασ), Αθηναίου 3 (1τριπ, 1ριμπ).