Κύμη - Δόξα 97-65

Κάτια Πετροπούλου

Επίδειξη δύναμης έκανε η Κύμη κόντρα στην Δόξα, αφού επικράτησε με 97-65 και πήρε βαθμολογική... ανάσα. Και με τα... δύο πόδια για υποβιβασμό οι Νησιώτες.

Μια σημαντική και άνετη νίκη πανηγύρισε η Κύμη ενάντια στη Δόξα (97-65), καθώς της δίνει ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία (6-13), εν αντιθέσει με τους Νησιώτες (3-16), οι οποίοι... φλερτάρουν έντονα με τον υποβιβασμό.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης κι «εκτέλεσαν» τους φιλοξενούμενους (14/28τρ.), οι οποίοι έδωσαν το πρώτο τους ματς χωρίς τον Χάρη Μαρκόπουλο στον πάγκο.

Κορυφαίος ο Κοστόφ (18π.), μαζί με τον Τσούπκοβιτς (15π.). Από τους ηττημένους, Χάρις και Μάρας είχαν από 12 πόντους έκαστος.

Οι δύο ομάδες ήταν αρχικά κοντά στο σκορ, με την Κύμη να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-17). Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν καλοί, τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά, κι ανάγκασαν σε πολλά λάθη τους παίκτες της Δόξας, οι οποίοι δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Έτσι, η Κύμη έφτασε στο +13 (37-24, 16'), για να πάει λίγο αργότερα στο +18 (46-28, 19') και να κάνει ο Χάρις το 46-33 του ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Κύμη να έχει την υπεροχή και να είναι πιο εύστοχη πίσω από τα 6.75μ, φτάνοντας και στο +25 (63-38, 29'). Στη συνέχεια η Δόξα φάνηκε να καταθέτει τα... όπλα (+36, 94-58, 38') και οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου πανηγύρισαν μια νίκη-ανάσα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και φάνηκε έντονα μέσα στο παρκέ αυτό. Ήταν πιο εύστοχη στα τρίποντα (50%-6%), οι 44 πόντοι ήρθαν από τον πάγκο και οι 31 από λάθη της Δόξας (27), ενώ μοίρασε και παραπάνω ασίστ (22-9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κοστόφ σε 22:31 έβαλε 18 πόντους (5/6δ., 2/3τρ., 2/2β.), πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τσούπκοβιτς ήταν ψυχρός... εκτελεστής, αφού σημείωσε 15 πόντους με 4/6 τρίποντα, σε 23:18. Επίσης, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντόμπλας, σε 24:44, έβαλε 9 πόντους, πήρε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο, ενώ έκανε και 6 λάθη από τα 27 της ομάδας του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Δόξα έδειχνε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 19-9 και άφησαν πολύ πίσω τους φιλοξενούμενους. Με σερί 10-0 πήγαν από το 50-36 στο 60-36 και το μόνο που έκαναν ήταν να ανοίγουν την... ψαλίδα του σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αν πρέπει να πετάξει κάτι η Κύμη είναι οι πόντοι που δέχθηκε στο ζωγραφιστό (26-34), ενώ η Δόξα τη γενικότερη εμφάνιση και το γεγονός ότι δεν απείλησε όσο έπρεπε, για να διατηρήσει όποιες πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία.