Ερυθρός Αστέρας-Μπούντουτσνοστ 85-79: Ματσάρα και μια ανάσα από τον τίτλο!

Σ' ένα συγκλονιστικό ματς, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Μπούντουτσνοστ με 85-79, έκανε το 2-0 στους τελικούς και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να κατακτήσει την Αδριατική Λίγκα και να... διατηρήσει τη θέση του στην EuroLeague.

Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Game 2 των τελικών της Aba Liga έχοντας 27 πόντους με 6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η «άγρια ομορφιά» αποτυπώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο η Μπουντούτσνοστ πραγματοποίησε επιμέρους 29-8 (!) και μετέτρεψε το -14 του ημιχρόνου (55-41) σε +7 (63-70).

Αν και είχε πάρει ολοκληρωτικά το momentum, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με το... ίδιο νόμισμα αφού πραγματοποίησε δικό του 22-9 με αποτέλεσμα να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Οι Λόιντ και Νόκο πρόσθεσαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, ο Νίκολιτς σημείωσε 26 πόντους με 6/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 55-41, 63-70, 85-79.