Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 91-35: Τις «σκόρπισαν» και παρέμειναν αήττητες

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και με το τελικό 91-35 πήρε τη νίκη για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών διατηρώντας το αήττητο.

Εννέα αγώνες στην Α1 μπάσκετ Γυναικών τη φετινή σεζόν, ισάριθμες οι επικρατήσεις του Ολυμπιακού! Οι «ερυθρόλευκες» φιλοξένησαν τον ΠΑΟΚ για την 9η «στροφή του πρωταθλήματος, οι παίκτριες του Αγγελίδη δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ενέργεια εκείνων του Ζίμπαρτς και μία εύκολη νίκη ήταν γεγονός μετά το τελικό 91-35.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να τρέχουν σερί 10-0 με την Γκούσταφσον προτού η Καρλάφτη ανοίξει λογαριασμό για τον ΠΑΟΚ από μακριά στο 4ο λεπτό. Με παράγοντα μεταξύ άλλων την Σπυριδοπούλου, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά του και στο +18 (24-6) την ώρα που η Θεοδώρου έκλεισε το δεκάλεπτο με δική της προσπάθεια. Το σκηνικό κινήθηκε σε κοινό μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο.

Με κινήσεις περισσότερο κοντά στο καλάθι, οι «ερυθρόλευκες» που ήταν άστοχες από την περιφέρεια παρά τα σερί από Γκούσταφσον και Αγιούσο κατάφεραν να σκοράρουν 21 πόντους κρατώντας την άμυνά του στους 4 πόντους (45-12). Με το τέλος της ανάπαυλας, οι γηπεδούχες μπήκαν με την ίδια ενέργεια, ένα 20-0 σε επτά λεπτά διαμόρφωσε το 65-12 με το... κρεσέντο της Σταμολάμπρου και το ροζ φύλλο αγώνα είχε «γλιστρήσει» ήδη στη μία πλευρά.

Ο Ολυμπιακός... σκόρπισε τον αντίπαλό του σε κάθε στατιστική κατηγορία. Η Μέγκαν Γκούσταφσον σημείωσε σε 20 λεπτά 17 πόντους με 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ, η Σταμολάμπρου ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους συν 2 ασίστ, η Σπυριδοπούλου ήταν με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ η Σουκ με 11 πόντους συν 6 ριμπάουντ και η Νικολοπούλου με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ έκλεισαν τις διψήφιες.

Από την άλλη, η Καρλάφτη ήταν εκείνη που πέρασε το φράγμα των 10 πόντων (12π.) για τον ΠΑΟΚ με τις Κιολέογλου και Θεοδώρου να έχουν από 6 και την τελευταία να μαζεύει 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 45-12, 73-16, 91-35